Akdeniz'de 'göçmen kurtarma' operasyonu önerisi

Avrupa Komisyonu, göçmen taşıyan teknelerin alıkonulması için Avrupa Birliği'nin Akdeniz çapında bir arama ve kurtarma çalışması başlatmasını öneriyor.

Öneriyi, İçişleri Komisyonu üyesi Cecilia Malmstroem gündeme getirdi.

Önerinin, geçen hafta Afrika'dan İtalya'ya göçmen taşıyan bir teknenin Lampedusa adası açıklarında batması ve 230'dan fazla kişinin ölmesi üzerine gündeme geldiği belirtiliyor.

Malmstroem öneriyi, bugün Lüksemburg'da yapılan AB bakanları toplantısında sunacak.

Malmstroem'un sözcüsü, BBC'ye yaptığı açıklamada önerinin, AB sınır koruma kurumu Frontex'in "Kıbrıs'tan İspanya"ya kadar olan bölgede arama ve kurtarma operasyonu öngördüğünü ifade etti.

Sözcü Michele Cercone, bu operasyonun "özellikle göçmen teknelerinin tespit ve kurtarılması çalışmalarına yardımcı olacağını", "Lampedusa gibi trajedileri önleyebileceğini" vurguladı.

Frontex, göçmen gemileri alıkoymada İtalya'ya yardım ediyor; fakat güney Akdeniz'deki iki AB operasyonunun kaynaklarının sınırlı olduğu belirtiliyor. Malmstroem, daha fazla kaynak için Lüksemburg'da bu plana siyasi destek isteyeceğini ifade etti.

Yeni cesetler çıkarıldı

Dalgıçlar, Perşembe günü Lampedusa yakınlarında batan ve çoğu Eritreli ve Somalili olmak üzere Afrikalı göçmenleri taşıyan tekneden onlarca yeni ceset çıkardı.

Teknenin kaptanı Tunuslu Halid Binselam adam öldürme suçlamasıyla Sicilya'da tutuklu bulunuyor.

Her yıl on binlerce göçmen Kuzey Afrika'dan Sicilya'ya ve diğer İtalyan adalarına doğru yola çıkıyor.

Geçen haftaki kaza bu bölgedeki en büyük facialardan biri olmuştu.

İtalya'nın Lampedusa Adası'nın bir kilometre açığında batan mülteci taşıyan teknede 232 kişi ölmüş, 155 kişi sağ kurtulmuştu.

Deniz dibinde 47 metre derinlikte olan enkaz içindeki tüm cesetlere henüz ulaşılamadı.

İtalya, Malta ve Yunanistan, göçmenler konusunda AB üyesi ülkelerden daha fazla yardım talep etti.

Göçmen ve mülteci politikaları konusunda AB yıllardır ortak bir karara varamadı.