Libya Başbakanı Zeydan silahlı kişilerce 'kaçırıldı'

Libya hükümetinin internet sitesi Başbakan Ali Zeydan'ın Trablus'ta silahlı kişilerce bulunduğu otelden sabahın erken saatlerinde alınıp belirsiz bir yere götürüldüğünü bildirdi.

Kendini ''suçla savaş birimi'' diye adlandıran bir militan grup, başsavcılığın çıkarttığı tutuklama emri ardından Başbakan Zeydan'ı yakaladıklarını söylüyor. Militanlar, Zeydan'ın sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti.

Ancak Libya Adalet Bakanı Salih el-Margani ve Libya başsavcısı herhangi bir tutuklama emri olmadığını söyleyerek açıklamayı yalanladı.

BBC'nin başkent Trablus'taki muhabiri Rana Jawad, hükümetle uzaktan bağları olan ve kağıt üzerinde Libya içişileri ya da savunma bakanlıklarının altında görünen çok sayıda farklı milis kuvvetin genellike kendi bildikleri gibi hareket ettiğini aktarıyor.

Geçen haftasonu Amerikan özel timleri Trablus'ta operasyon düzenleyerek üst düzey el Kaide zanlısı Ebu Anas el-Libi'yi kaçırmışlardı.

Trablus'taki BBC muhabiri, Libyalı İslamcı militanları öfkelendiren bu olay ile Başbakan Zeydan'ın başına gelenler arasında bağ kuranlar olduğunu, ancak bu yöndeki şüphelerin henüz doğrulanmadığını vurguluyor.

Başkent'teki Corinthia Oteli'nin güvenlik elemanları Libya Başbakanı'nın silahlı kişilerce götürüldüğünü doğruladı.

Başbakan Zeydan yaklaşık bir yıldır görevde bulunuyor.

2011'de Muammer Kaddafi'nin devrilmesinden önce Cenevre merkezli bir insan hakları avukatı olan Ali Zeydan, Kaddafi'nin diplomatı olarak gittiği İsviçre'de iltica etmiş ve yaklaşık otuz yılını bu ülkede sürgünde geçirmişti.

İlgili haberler