Mısır ABD'nin yardımı askıya almasını kınadı

Amerika Birleşik Devletleri'nin, Mısır ordusuna verdiği 1,3 milyar dolarlık yardımın büyük bir kısmını askıya alması ardından Mısır hükümetinden kınama geldi.

Mısır Dışişleri Bakanı Bedr Abdüllati, kararın yanlış olduğunu, Amerika'nın baskılarına boyun eğmeyeceklerini ve demokrasi yolunda ilerlemeye devam edeceklerini vurguladı.

Amerika Dışişleri Bakanlığı, dün, büyük ölçekli askeri sistemlerin teslimatının ve Mısır hükümetine verilecek nakit yardımın askıya alındığını açıklamıştı.

Bakanlık, adil seçimler yolunda "kayda değer gelişmelerin" sağlanması gerektiğini söylemişti.

Ağustos ayında devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi taraftarlarına yönelik başlatılan operasyonda yüzlerce kişinin ölmesinin ardından yardımlar gözden geçirilmeye başlanmıştı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki, açıklamasında, "Katılımcı ve adil seçimlerle demokratik bir hükümetin göreve gelmesi için adımlar atılmadan büyük ölçekli askeri sistemlerin ve nakit yardımın teslimatını askıya alacağız." demişti.

Yetkililer, yardımın askıya alınmasının milyonlarca dolara mâl olacağını söylüyor.

Amerika'nın teslimatını askıya aldığı askeri sistemlerin arasında Apache helikopterleri, Harpoon füzeleri ve tank parçalarının bulunduğu belirtiliyor.

Washington buna ek olarak 260 milyon dolar nakit ve 300 milyon borç garantisini de askıya almayı planlıyor.

BBC Washington muhabiri Kim Ghattas, askıya alınan yardımın sembolik olduğunu, çok belirgin bir kesinti olmadığını söylüyor.

Muhabirimiz, askeri parça teslimatının hali hazırda durdurulması, bir askeri tatbikatın iptali ve yazdan beri teslim edilmeyen nakitten dolayı bu açıklamanın beklendiğini söylüyor.

Ama Amerika, Mısır'a sağlık ve eğitim alanlarında yardım etmeye devam edecek. Ülke ayrıca gerginlik yaşanan Sina'da, güvenliğin tesisi için Mısır'a parasal yardımda bulunacak.

Dışişleri Bakanlığı yardımın dondurulmasının kalıcı olmasının düşünülmediğini açıkladı.

İlgili haberler