Romanya'nın sokak köpekleriyle imtihanı

Bükreş'te bir sokak köpeğiyle karşılaşmadan beş dakikadan uzun süre yürümek mümkün değil.

Resmi tahminlere göre, kentte 65 bin sokak köpeği var. Yani her 30 kişiye bir sokak köpeği düşüyor.

Ancak hükümet planlarını uygulayabilirse bu durum değişecek, ya da hükümet büyüyen uluslararası protestolar karşısında geri adım atarsa değişmeyecek.

Romen hükümeti, iki hafta içinde sahiplenilmeyen sokak köpeklerinin uyutulmasını istiyor.

Hükümetin planlarına Romanya'da yoğun destek var. Ancak yaklaşan 'katliamı' kınayan protestolar da dünya çapında hızla yayıldı.

Bazı Avrupa başkentlerindeki Romanya Büyükelçilikleri önünde protesto eylemleri düzenlendi. Brigitte Bardot ve Pamela Anderson gibi ünlüler de şiddetle karşı çıktı.

Bu dış müdahale, hükümetin planlarına destek verenleri öfkelendiriyor. 'Hayvanseverlerin' - ki bu yakıştırma, kısmen hakaret için kullanılıyor, başka ülkelerde çekilen bazı sokak köpeklerine zulüm görüntülerini, Romanya'daymış gibi göstererek gerçekleri tahrif ettiğini savunuyorlar.

Sokak köpekleri Bükreş, ya da genel olarak Romanya için yeni bir şey değil. Ancak köpek nüfusu büyüdü.

Özellikle de eski diktatör Nikolay Çavuşesku'nun 1980'lerde Bükreş ve diğer kentlerdeki müstakil evlerin yıkılması ve yerlerine apartmanlar yapılmasını emretmesinden bu yana. Çünkü apartmanlara geçenler, köpeklerini terk etmek zorunda kaldı.

Köpekler çocuk öldürdü

Sokak köpekleri saldırıları sık sık görülüyor. Matei Bals Salgın Hastalıklar Enstitüsü 2013'ün ilk sekiz ayında köpek ısıran neredeyse 10 bin kişiyi tedavi etti.

Bazı vakalarda sokak köpekleri insanları öldürdü. Bükreş'te 2006'daki bir saldırıda bir Japon turist öldü.

Ama halkın öfkesini büyüten 2 Eylül'de dört yaşındaki Ionut Anghel'in bir sokak köpeği sürüsü tarafından öldürülmesiydi.

Sokak köpeklerinin öldürülmesi kampanyasındaki tanınmış yüzlerden şarkıcı Nadine Apostolescu'nun da bir köpeği var. Ama şimdi, 'Bu trajediyle sokak köpekleri konusunda gözlerim açıldı. Bu konuda 20 yıldır hiçbir şey yapılmaması nedeniyle, bir anne ve bir vatandaş olarak sokaklara çıktım' diyor.

Gösterilerin ardından parlamento, üç yıldır bekleyen bir yasa tasarısını hızla kabul etti. Yasa, yakalanan ve 14 gün içinde sahiplenilmeyen sokak hayvanlarının son çare olarak 'insani yöntemlerle' itlaf edilmesini öngörüyor.

Yasada ayrıca, köpeklerin kaydedilmesi zorunlu kılınıyor ve köpeklerini terk eden hayvan sahiplerine daha ağır cezalar getiriliyor.

Ancak karşıtları, yasanın bir hayvan katliamına neden olmasının yanı sıra, sorunu uzun vadede çözmeyeceğinden ve kontrolsüz üremeyi durdurmayacağından şikayetçi.

Hayvan Hakları örgütü Vier Pfoten'den (Dört Pati) veteriner Ovidiu Rosu, 'Büyük ihtimalle sadece uysal sokak hayvanları toplanacak. Çünkü yetkililerin saldırgan köpekleri toplama kabiliyeti yok. Sonuçta saldırgan olanlar üremeye devam edecek ve sorun daha da kötüleşecek' diyor.

Rosu ayrıca, pekçok Romen'in sokak köpeklerini besleme alışkanlığı olduğuna dikkat çekiyor ve sokak köpeklerinin bu şekilde hayatta kalabileceklerini söylüyor.

Tartışmanın her iki tarafı da, köpeklerin sokaklarda yeri olmadığı konusunda hemfikir.

Köpekseverler bir kısırlaştırma programı yürütülmesini, barınaklara ve köpeklerin sahiplendirilmesine daha çok yatırım yapılmasını istiyor.

Yasa metninde kullanılan dil tartışmanın önemli noktalarından. Yasa karşıtları metindeki 'ötenazi' ifadesine karşı çıkıyorlar. Sokak köpeklerinin büyük çoğunluğunun sağlıklı olduğuna dikkat çekiyorlar.

'Vahşi hayvan vebası'

Yasanın destekçileriyse sokak köpeği sürülerini 'vahşi hayvan vebası' olarak görüyor.

Kamuoyu yoklamalarına göre, yasaya destek verenlerin sayısı karşıtlarının çok üzerinde. Yüzde 70'e karşı yüzde 30'luk bir oran söz konusu.

Bükreş Belediye Başkanı Sorin Oprescu, köpeklerin yüzde 80'inin bir yıl içinde, yarısı sahiplendirme yoluyla olmak üzere sokaklardan alınacağına söz verdi.

Sahiplenilmeyen köpeklerin nasıl öldürüleceği konusundaysa açıklama yapmadı. En olası seçenek zehirli iğne.

Sonuç ne olursa olsun, şu soru hala gündemde:

Her ne nedenle olursa olsun sokak köpekleri nüfusu sorununu 20 yıldır çözemeyen Romanya'nın bu sorunu ileride kontrol edebileceğinin garantisi var mı?

Özellikle de köpeklerin bir çocuğu öldürmesine yönelik öfke azalınca...