Obama Temsilciler Meclisi'nin planını reddetti

Beyaz Saray, Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçilerin borç tavanının yükseltilmesi ve federal yönetimin yeniden günlük faaliyetlerine dönmesi konusundaki teklifini reddetti.

Beyaz Saray, planı, muhafazakârlardan oluşan ‘küçük bir grubun bastırılması için tek taraflı teşebbüs’ olarak niteledi ve eleştiriler dile getirdi.

Başkan Barack Obama, Temsilciler Meclisi'nde, yönetimin bazı kamu faaliyetlerini durdurmasına neden olan sağlık reformu anlaşmazlığı konusunda hazırladığı değişiklik önerisini kabul etmedi.

Uzmanlara göre, ABD'de, Perşembe gününe kadar 16,7 trilyon dolarlık borç tavanının yükseltilmesi konusunda uzlaşma sağlayamazsa, bu durum, ülke içinde ve küresel düzeyde ekonomiye zarar verecek.

Senato’nun Pazartesi günü açıklanan planı ve Temsilciler Meclisi’nin Salı günü ayrıntıları açıklanan planları uyarınca, hükümete Ocak ayı ortasına kadar para sağlanması ve Şubat ayına kadar da borç tavanını yükseltmesi öngörülüyor. Böylelikle, uzun vadede bütçe üzerinde anlaşmaya varılması konusunda taraflara zaman tanınmış olacak.

Senato’nun planı, şirketler ve işçi sendikaları tarafından sağlık hizmetleri için her işçi başına ödenen vergilerin iki yıllığına ertelenmesini öngörüyordu.

Temsilciler Meclisi de, yasalar çerçevesinde sağlık sübvansiyonlarının sürdürülmesi için kullanılan bazı vergilerinin ertelenmesi önerinde bulunmuştu.

Her iki teklif de sağlık sigortası satın alma amacıyla sübvansiyon talep eden Amerikalıların gelir denetimine tabi tutulmasını öngörüyordu.

Obama'nın bir yardımcısı, hükümet faaliyetlerinin durduğu bir zamanda Cumhuriyetçilerin "fidye almaya çalıştığını" söyledi.

Beyaz Saray sözcüsü Amy Brundage, Temsilciler Meclisi’nin planının, hükümeti kepenk kapatmaya zorlayan Çay Partisi Cumhuriyetçilerini tatmin etme amaçlı, tek taraflı bir teşebbüs olduğunu belirtti.

Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner de, her iki tarafın çözüm arayışında olduğunu söyledi.

Boehner, “Ne yapacağımızla ilgili henüz belirgin bir karar yok” dedi.

İlgili haberler