Blackberry'den müşterilerine mektup var

Zor durumdaki akıllı telefon şirketi Blackberry müşterilerinin kaygılarını yatıştırmaya yönelik bir açık mektup yayınlıyor.

Mektupta şirket "çetin bir dönemden geçtiğini" kabul ediyor fakat gerekli önlemleri aldığını söylüyor.

Yalnızca bir kaç gün önce araştırma şirketi Gartner, Blackberry müşterilerine başka teknolojilere yönelmelerini tavsiye etmişti.

Kanada merkezli Blackberry, en büyük hissedarı Fairfax Financial'ın öncülüğündeki bir konsorsiyum tarafından satın alınmayı prensip olarak kabul etmişti.

Bugün yayınlanan mektupta Blackberry, "Kuşkusuz zor zamanlardan geçiyoruz ve yüzyüze olduğumuz sorunları küçümsemiyor ya da görmezden gelmiyoruz. Blackberry'yi güçlendirecek zorlu değişiklikleri yapmaktayız" diyor.

Yeniden yapılandırma

Blackberry bir zamanlar akıllı telefon sektöründe önde gelen şirketlerden biriydi fakat Apple ve Samsung gibi rakiplerinin artan rekabeti karşısında piyasa payını korumakta zorlandı.

Yeni telefon modelleri çıkardığı zaman bile bir canlanma sağlayamadı.

Yeni Z10 model akıllı telefonun da beklendiği gibi satılmaması ardından şirket bu yıl ciddi mali sorunlarla karşı karşıya geldi.

Satışlar o kadar düşük oldu ki Blackberry yılın ikinci üç ayında 934 milyon dolar kayba uğradı.

Bu da şirketi büyük bir yeniden yapılanma projesine zorladı. Bu, dünya çapında 4.500 kişinin yani toplam işgücünün yüzde kırkının işten çıkarılması anlamına geliyor.

Müşterilerine hitaben yayımladığı mektupta şirket bu yeniden yapılanma sayesinde maliyetini yüzde 50 azaltacağını söylüyor.

Blackberry ayrıca, elinde ciddi miktarda nakit bulunduğunu ve borcu da olmadığını söyleyerek müşterilerini temin etmeye çalışıyor.

İlgili haberler