eBay'in kurucusundan yeni medya atağı

Telif hakkı Reuters

Elektronik ticaret devi eBay'in kurucusu Pierre Omidyar, ABD istihbaratında elektronik dinleme skandalını ilk kez ortaya çıkaran Guardian muhabiri Glenn Greenwald ile yeni bir medya projesi başlatıyor.

Glenn Greenwald, Fransız asıllı milyarderle birlikte dev bir medya atağı başlatmak üzere Guardian gazetesinden ayrılacağını doğrulamıştı.

Omidyar da yaptığı yazılı açıklamada, yeni projenin henüz çok erken aşamada olduğunu, ancak 'bağımsız gazetecileri kendi alanlarında gerçekleri arama çabalarında desteklemeyi' amaçladığını vurguladı.

Milyarder işadamı ayrıca "ana akım medyayı takip edenleri de dünya olaylarıyla ilgili birer vatandaşa dönüştürmenin yollarını bulmak istediğini" ifade etti.

Pierre Omidyar, "Greenwald, Poitras ve Scahill'in zaten internet ortamında bir proje üzerinde çalıştıklarını ve çok sayıda ortak nokta olduğunu görünce güçlerini birleştirme kararı aldıklarını" belirtti.

Ancak açıklamada, yeni medya atağının ne zaman ve nasıl başlayacağı net olarak belirtilmiyor.

Şimdi Rusya'da yaşayan, eski Amerikan istihbarat görevlisi Edward Snowden, yaz aylarında ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'nin Amerikan vatandaşlarının internetteki faaliyetlerini ve telefon konuşmalarını yasa dışı izlemeye aldığını ifşa eden belgeleri sızdırmıştı.

Guardian gazetesi muhabiri Glenn Greenwald da Snowden'ın ulaştırdığı belgelere dayanarak bu konuda bir dizi haber yapmıştı.

Greenwald ile Snowden arasındaki bağlantıyı kuran Laura Poitras ve Blackwater skandalına ilişkin kitap yazan, ulusal güvenlik muhabiri Jeremy Scahill de yeni medya projesine katılacak isimler arasında yer alıyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron, dün Guardian'ı Snowden'ın sızdırdığı belgeleri yayımlayarak ulusal güvenliği tehlikeye atmakla suçladı.

Brezilya'da yaşayan Amerikan vatandaşı Greenwald ise yayımlanan bilgilerden hiçbirinin ulusal güvenliği tehlikeye atacak nitelik taşımadığını savunuyor.