Fransız liselilerin gösterilerinde ikinci gün

Fransa'da öğrencilerin yabancı uyruklu iki gencin sınır dışı edilmesini protesto amacıyla düzenledikleri gösteriler bugün de devam ediyor.

Göstericiler başkent Paris'in Bastille Meydanı'nda toplanırken bazı protestocularla polis arasında çatışma çıktığı belirtiliyor.

Paris ve diğer birçok kentte binlerce öğrenci, 15 yaşındaki Kosovalı Çingene Leonarda Dibrani'nin, bir süre önce okul gezisi sırasında otobüsten indirilerek ailesi ile sınır dışı edilmesini protesto ediyor.

Cumartesi günü ise 19 yaşındaki başka bir öğrenci Ermenistan'a geri gönderilmişti.

Öğrenciler İçişleri Bakanı Manuel Valls'ın istifasını talep etti. Valls, Karayip adalarına yaptığı resmi ziyareti yarıda keserek Paris'e döndü.

İktidardaki Sosyalist Parti'de olayla ilgili alınacak tutum konusunda farklı tutum sergileniyor.

Cumhurbaşkanı François Hollande sessizliğini korurken, hayat arkadaşı Valerie Trierweiler, Çingene öğrenciye yapılan muameleyi eleştirdi.

Bu arada olay konusu olan Çingene kızın babasının, Fransa'da ilticasının kabul edilmesi için yetkililere yalan beyanda bulunduğu belirtiliyor.

Başbakan Jean-Marc Ayrault, Kosovalı ailenin sınır dışı edilmesi konusunda "hata bulunursa" ailenin Fransa'ya girmesine izin verileceğini açıkladı.

Polisin Paris'teki bazı gösterilerde gözyaşartıcı gaz kullandığı, fakat Bastil'deki gösterinin olaysız geçtiği belirtiliyor.

Fransa'nın diğer bölgelerinde protestoların bugün biraz daha azaldığı, ancak Marsilya, Lyon ve Rouen'de okulların gösterilerden etkilendiği kaydediliyor.

Öğrenci dernekleri, 20 kadar okul önünde kısmi barikat kurulduğunu, ama derse girmek isteyen öğrencilerin engellenmediğini açıkladı.

Image caption Kosova'ya gönderilen Leonarda Dibrani

İlgili haberler