ODTÜ'lülerin 5 bin fidan yürüyüşü başladı

Telif hakkı BBC World Service

Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin, 18 Ekim gecesi polis desteğinde iş makineleriyle ODTÜ ormanına girerek otoyol projesi kapsamında ağaçları kesmesi üzerine başlatılan protestolar aralıksız devam ediyor.

"Rantın Yoluna 5000 Fidan Dikiyoruz. Fidanını, Kazmanı, Küreğini Kap Gel" sloganıyla çağrısı yapılan eylem çerçevesinde vatandaşlar ellerinde fidanlarla A4 kapısı önünde toplandı.

ODTÜ'lüler de Vişnelik Tesislerinin bulunduğu A4 Kapısı'nda kendilerini bekleyen ve eylemlerine destek veren Ankaralılarla buluşmak üzere ODTÜ Hazırlık E Binası önünden yürüyüşe geçti.

ODTÜ A1 ve A4 kapılarına yakın noktalarda yoğun güvenlik önlemleri göze çarpıyor.

Çevik kuvvet ekipleri ve TOMA araçları A1 kapısına yaklaştı.

Dışarıdan getirilen fidanların otoyol arazisine sokulması, üzerinde belediye isaretli yelekler dahi olmayan siviller tarafından engelleniyor.

Yaklaşık 2-3 km uzunluğundaki otoyol güzergahının her noktasında onlarca kamyon ve iş makinesi aralıksız çalışıyor. Kazılan toprak kamyonlarla tahliye ediliyor.

19 Ekim Cumartesi günü ODTÜ öğrencileri ve 100. Yıl mahallesi sakinlerinden oluşan yaklaşık 200 kişi otoyol çalışmasının yapıldığı ve ağaçların kesildiği bölgede bir araya gelerek sembolik olarak 30'a yakın fidan dikmişti.

Bugün de aynı bölgede ODTÜ öğrencileri, Eğitim Sen 5 Nolu Şubesi, ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği ve ODTÜ Mezunları Derneği üyeleri eylemlerine devam etme kararı aldılar.

Eylem dahilinde, A4 kapısından başlayarak kampüs ana girişi A1 Kapısı arasında ağaçların kesildiği bölgeye beş bin fidan dikilmesi planlanıyor.