Taklit Kalaşnikof'lu 13 yaşındaki çocuk öldürüldü

Amerika Birleşik Devletleri'nin California eyaletinde, Kalaşnikof'a benzeyen taklit bir tüfek taşıyan 13 yaşındaki bir çocuk polis tarafından vurularak öldürüldü.

Santa Rosa kentinde yaşanan olayda, polis yetkilileri, gerçek olduğunu düşündükleri silahı bırakması için defalarca çocuğu uyardıklarını ancak olumlu karşılık alamayınca ateş açtıklarını belirttiler.

Santa Rosa'daki olay, 12 yaşındaki bir başka çocuğun Nevada'daki bir okulda bir öğretmeni öldürüp iki öğrenciyi de yaraladıktan sonra intihar etmesinden bir gün sonra yaşandı.

Bu son olayda, iki şerif yardımcısının, elinde gerçek olduğunu düşündükleri bir tüfek taşıyan bir çocuğu farketmesiyle başladı.

Güvenlik görevlilerinin daha sonra destek istedikleri, bu arada da çocuğa defalarca silahını bırakma uyarısında bulundukları ifade edildi. Çocuğun bu uyarıları dikkate almaması sonucu ise ateş açıldığı belirtildi.

Olay yerinde yaşamını yitiren çocuğun Andy Lopez olduğu belirlendi.

13 yaşındaki çocuğun babası Rodrigo Lopez, taklit silahın bir arkadaşına ait olduğunu belirtirken, polis yetkilileri, ölen çocuğun belinde bir de plastik tabanca bulunduğunu açıkladı.