Dünyada kadın-erkek eşitsizliği

Dünya Ekonomik Forumu'nun (DEF) kadın-erkek eşitliğine dair hazırladığı raporda, İzlanda kadın-erkek eşitsizliğinin en az görüldüğü ülke olarak son beş yıldır ilk sırada yer alıyor.

Yani bu ülkede kadınlar ekonomik ve siyasal yaşama tümüyle katılabiliyor, sağlık ve eğitim gibi hizmetlere en iyi şekilde erişebiliyor.

Listede İzlanda'yı diğer kuzey ülkeleri Finlandiya, Norveç ve İsveç takip ediyor.

Raporun incelediği 136 ülkenin 86'sında kadın-erkek ilişkilerinde az da olsa gelişme kaydedildiği, ancak "değişimin çok yavaş olduğu" kaydediliyor.

Türkiye'nin sıralamadaki yeri ise 120.

Avrupa

Telif hakkı BBC World Service

Kuzey Avrupa ülkeleri diğer ülkelere kıyasla kadın-erkek eşitliğinde daha ilerdeler. DEF bundaki önemli etkenlerden birinin iş ile aile yaşamı arasındaki dengeyi sağlama yönünde izlenen politikalar.

Güney Avrupa'da eğitime katılım konusundaki kadın-erkek eşitsizliği uzun yıllar önce giderilmeye başlandı. Fakat kadınların işgücüne katılımı hala erkeklere göre daha düşük.

Asya

Telif hakkı BBC World Service

Filipinler Asya'da kadın-erkek eşitliği konusunda en ileri ülke olarak öne çıkıyor. Bu durum eğitim ve sağlık alanındaki eşitsiliklerin giderilmesi sayesinde mümkün oldu. Filipinler'de kadınların ekonomik yaşama katılımı da yüksek.

Çin'in endeksteki yeri 69, Hindistan'ın ise 101.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika

Telif hakkı BBC World Service

Kadın-erkek eşitsizliğinin en fazla görüldüğü alanlar bu bölgede yoğunlaşıyor. Ancak bu bölgedeki manzara tek tip değil. Körfez ülkeleri kadınların eğitimine büyük yatırım yapıyor. Suudi Arabistan'da üniversite mezunu kadın sayısı erkeklerin sayısından daha fazla.

Yemen'de ise kadınların eğitim oranı çok düşük.

Peki sıralamalar neye göre yapılıyor?

Belli alanlara ilişkin veriler toplanarak bir endeks oluşturuluyor. 1 (%100) tam eşitliği, 0 (%0) ise eşitsizliği temsil ediyor. Sonra da ülkeler aldıkları puanlara göre sıralanıyor.

Orta ve Güney Amerika

Telif hakkı BBC World Service

Bu bölgede en iyi durumda olan ülkeler Nikaragua, Küba ve Ekvador. Üçü de dünya sıralamasında ilk 25'te yer alıyor. Brezilya ise 62. sırada.

Rapor yazarlarından Saadia Zahidi, "Bu bölge, sağlık ve eğitim alanındaki eşitsizlik yıllar önce giderilmiş olduğu için, ekonomik ve siyasal katılım bakımından da hızla yükselmeye hazır." dedi.

Kuzey Amerika

Telif hakkı BBC World Service

Kanada 20. ABD ise 23. sırada yer alıyor. Kanada kadınların eğitim alanındaki yeri bakımından iyi bir puana ulaşırken politika alanında daha düşük sırada.

ABD ise politika alanında Kanada'ya oranla daha kötü, sağlık ve ekonomik yaşam alanında daha iyi konumda bulunuyor.

Sahra-altı Afrika

Telif hakkı BBC World Service

Kadın-erkek eşitsizliğinin en fazla görüldüğü bölge burası. Çad ve Fildişi Sahilleri en alt sıralarda yer alıyor.

Fakat Afrika'nın güneyinde durum daha farklı; kadınların ekonomik ve siyasal yaşama katılımındaki gelişme sayesinde bu bölge ülkelerinin bazısı sıralamada ilk 30'a girmeyi başardı. Lesotho 16., Güney Afrika Cumhuriyeti 17., Mozambik ise 26. sırada yer alıyor.

İlgili haberler