Tito'nun eşi Jovanko Broz için devlet töreni

Belgrad'da geçen hafta sonu ölen, eski Yugoslavya Komünist lideri Mareşal Tito'nun eşi Jovanka Broz devlet töreniyle toprağa veriliyor.

88 yaşındaki Jovanka Broz, kalp krizi sonucu ölmüştü.

Broz, askeri törenin ardından vasiyetine uygun olarak Çiçekler Evi mozolesinde Tito'nun yanına gömülecek.

Jovanka Broz, İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi işgaline karşı savaşan Josip Broz Tito önderliğindeki Partizanlar'a katıldı.

Önce Tito'nun sekreteri 1952'de de üçüncü karısı oldu. 1980'de Tito'nun ölmesinden sonra bir bölümü ev hapsinde olmak üzere 30 yıl boyunca gözlerden uzak bir yaşam sürdü. 1990'larda Yugoslavya'nın dağılmasıyla devletsiz kaldı. Sırp kökenli olan Jovanka Budisavljeviç, çiftçilikle uğraşan bir ailenin kızı olarak 7 Aralık 1924'te bugünkü Hırvatistan'da dünyaya geldi. Partizanlar'a katıldığında 17 yaşındaydı. 1945'e; 2'nci Dünya Savaşı sonuna kadar Partizanlar'dan ayrılmadı. Tito olarak bilinen Josip Broz'la evlendikten sonra yaklaşık 30 yıl süreyle first lady oldu.

'Geceliğimle götürdüler'

Tito'nun ölümünden sonra darbe planlamakla suçlanarak ev hapsine alındı. Belgrad'ın banliyölerinden Dedinje'de sessiz bir hayat sürdü ve nadiren röportaj verdi. 2009'da Politika gazetesine konuşan Broz, kocasının ölümünden sonra yaşadıklarını anlatırken "Beni kovdular. İkimizin bir fotoğrafını bir mektup ya da bir kitap bile almama izin vermeden geceliğimle götürdüler. Ondan sonra bir cani gibi tecrit edildim. Silahlı muhafızlar olmadan dışarı çıkamıyordum" dedi. Broz, kalbindeki sorun nedenle Ağustos'ta hastaneye kaldırıldı.