'Obama, Merkel'in telefonunun dinlendiğini biliyordu'

Amerika Birleşik Devletleri'ni Almanya Başbakanı Angela Merkel'in cep telefonunu 2002'den beri dinlediği, Başkan Barack Obama'nın bunu bilmesine rağmen engellemediği öne sürüldü.

Der Spiegel dergisinin haberine göre, Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu'nun gizli belgeleri, Merkel'in cep telefonu numarasının 2002'deki izleme listesinde yer aldığını gösteriyor. Merkel bu tarihten üç yıl sonra başbakan olmuştu.

Merkel'in numarası 2013'teki listede de bulunuyor.

'80 dinleme istasyonu'

Der Spiegel'e göre belgelerden Merkel'in telefon görüşmelerinin nasıl izlendiği belli değil.

Yani konuşmaları kaydediliyor muydu yoksa sadece kimlerle konuştuğunun dökümü mu çıkarılıyordu bilinmiyor.

Alman istihbarat servisi başkanı bu hafta ülkede büyük öfke yaratan izleme programı konusunda soruşturma başlatılması talebiyle ABD'ye gidiyor.

Cuma günü Almanya ve Fransa, ABD'yle yıl sonuna kadar tarafların birbirlerine karşı casusluk yapmayacağını hüküme bağlayan bir anlaşma imzalamak istedini açıklamıştı.

Merkel'in yanı sıra Amerikan istihbarat servisinin on milyonlarca Alman ve Fransız vatandaşının cep telefonlarını izlemeye aldığına dair iddialar var.

'Obama 2010'da haberdar edildi'

Der Speigel'in ulaştığı belgeler, NSA'nın Avrupa ülkeleri nezdindeki gizli faaliyetlerine ilişkin ayrıntılı bilgiler içeriyor.

Bu belgelere göre ABD'nin Berlin'de bakanlıkların bulunduğu bölgedeki izleme faaliyetlerinden Berlin Büyükelçiliği'ndeki "Özel Toplama Hizmetleri" adlı bir birim sorumluydu.

Belgelerde, "ABD büyükelçiliklerinde dinleme istasyonlarının bulunduğunun ortaya çıkmasının ABD'nin ilgili ülkelerle ilişkilerini ağır şekilde zedeleyeceği" belirtiliyor.

19'u Avrupa'da olmak üzere dünya genelinde 80 civarında benzer dinleme biriminin olduğu belirtiliyor.

Der Spiegel'a göre, ABD'nin Frankfurt'ta da bir izleme merkezi vardı.

Almanya Başbakanı Merkel telefonlarınlarının dinlendiği iddialarının ortaya çıkmasından sonra Çarşamba günü ABD Başkanı Baracak Obama'yı aramıştı.

Obama, böyle bir izleme programından haberi olmadığı konusunda Merkel'e güvence verdi ve özür diledi.

Ancak Bild gazetesi, Amerikan istihbarat kaynaklarına dayanarak Obama'nın Merkel'in telefonlarının dinlendiğini bildiğini ve engellemediğini yazdı.

Gazeye göre 2010'da NSA Başkanı Keith Alexander Merkel'e yönelik gizli operasyon konusunda Obama'yı bizzat bilgilendirdi. Bild, "Obama operasyonu durdurmadı, devam etmesine izin verdi" dedi.