İsrail 26 Filistinli mahkumu serbest bırakıyor

İsrail hükümeti, Filistin tarafıyla barış görüşmelerinin yeniden başlaması için üzerinde uzlaşılan anlaşma doğrultusunda ikinci aşamada 26 Filistinli mahkumu serbest bırakmayı onayladı.

Serbest bırakılanlar, İsrail ve Filistin Kurtuluş Örgütü arasında gerçekleşen 1993 Oslo Barış Anlaşması’ndan önce adam öldürmek suçundan hüküm giymişti.

İsrail ve Filistinli yetkililer üç yıl aradan sonra geçtiğimiz Ağustos ayında Kudüs’te ilk kez doğrudan temasa geçtiler.

İsrail, Filistinlileri müzakere masasına dönmeye ikna etmek için 104 Filistinli mahkumu serbest bırakacağını açıklamıştı.

Serbest bırakılacakların isimleri Pazar günü İsrail Cezaevleri Hizmetleri’nin internet sitesinde yayımlandı.

Yetkililer, listenin yayımlanmasından 48 saat sonra mahkumların serbest bırakılacağını söylüyor. Bu süre zarfında İsraillerin karara itiraz etme hakkı bulunuyor.

İsrail Başbakanlığı serbest bırakılacakların 19 ila 28 yıl arası hapis kaldıklarını açıkladı.

Bundan önceki ilk aşamada serbest bırakılan 26 mahkum, adam öldürmek ya da adam öldürmeye teşebbüsten hüküm giymişti.

14 Ağustos’ta serbest bırakılan bu grup otobüslerle Beituna Sınır Kapısı'ndan Batı Şeria’ya ve Erez sınır kapısından Gazze’ye gönderildi.

Bölgedeki gazeteciler, aileleri ve arkadaşları tarafından sevinçle karşılanan mahkumların Filistinler tarafından ulusal kahraman olarak görüldüğünü söylüyor.

Anlaşma doğrultusunda mahkumların, müzakerelerin seyrine göre dokuz aylık süre içinde dört aşamada serbest bırakılması öngörülüyor.

‘Yahudi Yerleşimlerin inşaatına devam edilebilir’

Geçen hafta, İsrailli bir yetkili mahkumların serbest bırakılmasının işgal altındaki Batı Şeria’da Yahudi Yerleşimlerin inşaatına devam etme açıklaması eşliğinde gerçekleşebileceğini söyledi.

Barış görüşmeleri İsrail’in Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te Yahudi yerleşimi inşaatlarının sürdürmesi nedeniyle Eylül 2010'da kesintiye uğradı.

Geçtiğimiz Ağustos ayında geri dönülen görüşmeler kapalı kapılar ardında inişli çıkışlı devam ediyor.

Batı Şeria'daki Kalandiye Mülteci Kampı'nda İsrail polisinin Ağustos ayında üç Filistinliyi öldürmesi ardından, Filistin tarafı barış görüşmelerini askıya aldı.

İlgili haberler