Balyoz davası mahkûmundan Financial Times'a mektup

Telif hakkı AP

Balyoz Davası'nda darbeye teşebbüs suçlamasıyla 16 yıl hapse mahkum edilen Deniz Albay Yasin Türker'in Maltepe Askeri Cezaevi'nden yazdığı mektup İngiliz Financial Times gazetesinde yayımlandı.

Türker mektubunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın okuduğu bir şiir nedeniyle sekiz ay hapis yattığını belirterek, şimdi Erdoğan'ın iktidarı sırasında insanların sahte belgelerle onlarca yıllık hapis cezalarına çarptırıldığını savunuyor.

'Dava baştan sona insan hakları ihlali'

Yasin Türker şöyle diyor:

"Tüm Balyoz davası basılı olmayan, dijital dosyalara dayanıyor. Bu MS Word dosyaları uydurma. Belgelerin 2003 tarihli olduğu söyleniyor ama Office 2007 fontları içeriyor. Bağımsız Amerikan, Alman ve Türk adli tıp bilişim uzmanları ve üniversiteler bu dijital dosyaların sahte olduğunu doğruladı." Kararın kamuoyu tarafından haklı bulunmadığını belirten Türker şöyle devam ediyor:

"Askeri personel olmamızın dışında hiç bir neden olmamasına rağmen biz kurbanların sesi Batı kamuoyunda duyulmuyor. Tüm okuyuculardan Balyoz Davası'nın ciddi bir insan hakları ihlali olduğu gerçeğini göz ardı etmemelerini istiyorum. Sesim olup, Türkiye'deki son gelişmeler konusunda kaygılarınızı dile getirir misiniz?"