Dario Fo: Vatikan oyunumu sansürledi

Nobel edebiyat ödüllü İtalyan oyun yazarı Dario Fo, bir oyununun sahnelenmesinin Vatikan tarafından engellendiğini iddia etti.

Dario Fo, İtalyan medyasında yer alan açık mektubunda, geçen Mayıs ayında ölen eşi Franca Rame’nin "Senato’dan Kaçış" kitabından uyarlanan oyunun sahnelenmek üzereyken Vatikan’ın sansürüyle karşılaştığını söyledi.

Oyunun 18 Ocak’ta Vatikan’a ait gösteri merkezi Auditorium della Conciliazione’de gösterilmesinin planlandığını belirten Dario Fo, "Ancak Vatikan’dan izin çıkmadığını öğrendik. Açıkça 'Dario Fo’ya ve Franca Rame’ye sahne yasak' dediler. Bu durum karşısında inanılmaz derecede şaşkın olduğumuzu ifade etmek isteriz" dedi. Fo, bu “sansür” uygulamasının, “Papa Francesco’nun insanlara hediye ettiği neşeyi gölgelediği” eleştirisinde de bulundu.

Öte yandan Fo, Vatikan’ın bu hamleyle “kendi kalesine gol attığı” yorumunu yaptı ve “Aslında bana büyük bir hediye verdiler, artık oyunun reklamını yapmama gerek kalmadı. Artık Roma’daki birçok tiyatro salonu, oyunu sahnelemek istiyor” diye yazdı.

“Haberimiz yoktu”

Vatikan’dan da ünlü yazara cevap gecikmedi.

Papalık Sözcüsü Peder Federico Lombardi, Vatikan’ın oyunla ilgili hiçbir bilgisi olmadığını söyledi ve “Ancak bu medyatik çıkışlardan ve Vatikan ile Papa’yı kullanma girişimlerinden sonra Auditorium’da bu oyunun gösterilmemesinin daha iyi olacağını düşünüyorum” dedi.

Oyunun sahnelenmesinin planlandığı Vatikan’a ait Auditorium della Conciliazione’nin yöneticisi Valerio Toniolo da sansür iddiasını yalanladı.

Toniolo, “Dario Fo nasıl olur da oyununun sansürlendiğini söyler anlamıyorum. Söz konusu oyun iptal edilmedi çünkü zaten hiçbir zaman programa kesin olarak dahil edilmemişti. Bu mesele, tiyatromuzun seçim özgürlüğü alanına girer” diye konuştu.

87 yaşındaki Dario Fo ve geçen mayısta 83 yaşında ölen karısı Franca Rame, İtalyan politikasını ve Katolik Kilisesi’ni eleştiren çok sayıda eser yazmıştı.

Vatikan’ın sansür uyguladığı iddia edilen “Senato’dan Kaçış” oyununda da Rame, Senato’ya girdikten sonra politikanın kendisini nasıl hayal kırıklığına uğrattığını anlatmıştı.

Dario Fo, “Senato’dan Kaçış” oyununu, “Gerçek yaşam tecrübesini anlatan bir eser. Aynı zamanda, fakirlerin ve onurlu bir yaşam ararken hayatlarını kaybeden mültecilerin karşılaştığı şiddeti anlatıyor.” sözleriyle tanıttı.

İlgili haberler