Pakistan'da Taliban alarmı

Telif hakkı BBC World Service

Pakistan Talibanı'nın lideri Hekimullah Mesud'un Kuzey Veziristan bölgesinde Cuma günü aracına insansız uçakla düzenlenen saldırıda ölmesinden sonra güvenlik güçleri teyakkuza geçirildi.

Pakistan medyası, Mesud için Kuzey Veziristan'da cenaze töreni düzenlendiğini, yerine geçecek kişinin açıklanmasının beklendiğini duyurdu.

Pakistanlı bir bakan Mesud'un öldürüldüğü saldırıyla, hükümetin militanlarla barış görüşmelerine başlama planlarının da ağır bir darbe aldığını söyledi.

Hekimullah Mesud'un yerine örgütün üst düzey isimlerinden Han Seyid Secna'nın getirilmesi bekleniyor.

Pakistan Talibanı'ndan bir komutan Mesud'un aracına dört füze isabet etmesi sonucu beraberindeki üç kişiyle birlikte öldüğünü söyledi.

Mesud 2008 yılında 30 yaşındayken, selefi Beytullah Mesud'un yine bir insansız Amerikan uçağının saldırısında ölmesi üzerine liderliğe yükselmişti.

Hekimullah Mesud'un liderliği döneminde Pakistan Talibanı, Pakistan ordusu ve Afganistan'a giden Nato konvoylarına karşı saldırıları pek çok saldırı düzenledi.

Mesud hakkında daha önce Amerikan ve Pakistan istihbarat kaynakları tarafından yayılan öldürüldüğü yolundaki haberler defalarca yanlış çıkmıştı.

ABD'nin başına 5 milyon dolar ödül koyduğu Mesud, geçen ay BBC'ye verdiği özel mülakatta, hükümetle "ciddi görüşmelere" hazır olduğunu ama kendisine henüz bu yönde bir talep gelmediğini söylemişti.