Mısır'da halk Mursi konusunda ayrışıyor

Mısır’da halk ayaklanması üzerine ordunun 3 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi devirmesi, Nasr kentinde kitleleri sokaklara döktü.

Mursi destekçilerinin altı hafta boyunca Rabiatül Adeviyye Camii önünde düzenledikleri oturma eylemine güvenlik güçlerinin müdahalesi, yüzlerce kişinin ölümüyle sonuçlandı.

Kalabalıklar artık haftada bir kurulan araba pazarlarında toplanıyor.

Pazar, toplumun farklı kesimlerinden araba satın almak veya arabalarını satmak isteyen binlerce Mısırlıyı bir araya getiriyor.

Fakat Mursi’nin yargılanmaya başlamasıyla artık bu kalabalığın dilinde araba fiyatları veya kilometreleri değil, gelecek günlerin neler getireceği var.

Müslüman Kardeşler'in üst düzey yetkililerinin çoğu gözaltında.

Ama grup, Mursi’nin yargılanmaya başlamasıyla beraber, gösterilere devam edeceklerinin işaretini veriyor.

Kahireli İslamcı bir tasarımcı olan Muhammed Nur da biraz kafa dağıtmak için araba pazarına giden Mısırlılardan biri.

Demokratik yollarla başa gelmiş bir cumhurbaşkanının devrilmesine öfkeli.

“Her şeyden önce bu bir darbeydi ve bizim görevimiz ne pahasına olursa olsun bunu tersine çevirmek. Polisle çıkan çatışmalarda en iyi iki arkadaşım öldü. Bu kadar kandan sonra geri dönüş yok diyorum.”

“Bu davanın görülmemesi için elimizden geleni yapacağız. Çünkü Mursi adil bir yargılama sürecinden geçmeyecek. Yanlış bir şey yapmadığından eminim.”

Çatlak derinleşiyor

Araba pazarında farklı görüşte olanlar ve İslamcı liderin yargılanması kararına destek çıkanlar da var.

Zira Mursi’nin geçen sene çıkan çatışmalarda göstericilerin öldürülmesini azmettirdiği iddia ediliyor.

Ailesiyle araba pazarına gelen Mısırlı memur Heba Fathallah, “Bizim yargı sistemimiz adildir. Mursi büyük suçlar işledi ve onun idaresinde çok sayıda kişi öldü. İdam cezasına çarptırılmayı hak ediyor” diyor.

“30 Haziran’da çocuklarım ve torunlarımla ben de İskenderiye’de sokaklara çıktım. Mursi’nin bir yıl iktidarda kaldıktan sonra devrilmesine çok mutlu oldum.”

Heba, Başbakan Hazım el Beblavi idaresindeki askeri yönetimin Müslüman Kardeşlerin faaliyetlerini yasaklama kararının haklı olduğunu düşünüyor.

“Beblavi hükümetinin Müslüman Kardeşler’i engelleme hakkı var. Ülkeyi mahvettiler.”

“Mursi’yi geri getirmek ve bunu benim cesedimi çiğneyerek yapmak istiyorlar.”

Gelecek günlerin Mısırlılar arasındaki çatlağı derinleştireceği ve istikrarsızlığa neden olacağı görüşü hâkim.

'Ya Mursi'densin ya Sisi'den'

Gizalı ihtiyar ev kadını Gamalat Abdülbasir, özellikle son günlerde politikadan bahsetmeyi pek sevmiyor.

Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi’ye atıfta bulunup “Ya Mursi'densin ya Sisi’den” diyor.

Çoğu Mısırlı gibi o da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Mursi’ye oy vermiş ama Mursi’nin ekonomik ve toplumsal ‘sorunları çözmekteki başarısızlığının’ ve ‘devleti İslamileştirmeye teşebbüs etmesinin’ kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söylüyor.

“Artık General Sisi’yi destekliyorum… Ama her iki taraftan da çok fazla kişinin öldüğünü düşünüyorum.”

“Müslüman Kardeşler’in yaptıklarının yanlış olduğunu biliyorum ama onlardan bu şekilde kurtulamazsınız. Bir çözüm olmalı. Sisteme dâhil edilmeliler.”

Otuz yaşlarındaki Mısırlı genç mühendis de aynı fikirde. “Ailem, İslamcıların yenilip yer altına gitmesinden, alışveriş merkezlerine ve camilere bombalı saldırı düzenlemelerinden korkuyor.”

“Onlar için de bir açılım olmalı. Hayır işlerine devam etmelerine, fakirlere yardım etmelerine ve camilerde eğitim vermelerine izin vermeliyiz ama siyasete bulaşmamalılar.”

Genç mühendis ekonomik kriz yüzünden arabasını satmak için pazara gelmiş.

Çoğu Mısırlı profesyonel gibi o da artık ülke dışına çıkmak istiyor. Katar’ın çalışma vizesine başvurmuş fakat başvurusu reddedilmiş.

“Daha çok delilikler yaşanacak…” diyor Mısırlı genç…

“Mısır’da hayat korkunç bir hal aldı…”

İlgili haberler