Erdoğan Finlandiya'da: Meşru ve gayrimeşru hayatlar var

Başbakan Tayyip Erdoğan Finlandiya'da konuştu

Helsinki'de Finlandiya Başkanı Jyrki Katainen ile ortak basın toplantısına katılan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a, "kız ve erkek üniversite öğrencilerinin aynı evde kalması" tartışmasıyla ilgili bir soru yöneltildi.

Erdoğan, soruyu Türkçe yönelten Finlandiya devlet televizyonu Yle'nin diplomasi muhabiri Tom Kankkonen'i, "Arkadaşımı birileri özel olarak görevlendirmiş, öyle anlıyorum." diyerek tersledi ve şu ifadeleri kullandı: "11 yıldır başbakanım. 4,5 yıl belediye başkanlığım var. hiç kimsenin özel hayatına bugüne kadar müdahale etmiş değiliz."

Partisinin 3 dönem üst üste oylarını artırdığını hatırlatan Erdoğan, "Halkımızın özel yaşamı, özel hayatı bizim teminatımız altındadır" dedi.

Sözlerini, "Meşru hayat vardır, gayrimeşru hayat vardır" diye sürdüren Başbakan, "yasal çerçevesinde görevlerini yapacaklarını" dile getirdi.

Başbakan Erdoğan'a, 'demokratikleşme paketi' konusunda bir soru da yöneltildi.

Paketin idari kısmının yürürlüğe girdiğini belirten Erdoğan, yasamayla ilgili kısmın ise "bir an önce" parlamentoya sevk edileceğini söyledi.

Gezi Parkı protestoları

Başbakan Erdoğan'ın, Türk-Fin İş Forumu'ndaki konuşması sırasında salonda bulunan bir kadın, "One minute" (Bir dakika) diye bağırdı ve "Her yer Taksim, her yer direniş" sloganı attı.

Kadının korumalar tarafından yaka paça dışarı çıkarılmasının ardından konuşmasına devam eden Erdoğan'a dinleyiciler alkışla destek verdi.

Erdoğan konuşmasında, Avrupa ülkelerinin Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasını eleştirdi.

Erdoğan ve beraberindeki bakanlar ile iş dünyası temsilcilerinin salondan ayrılması sırasında da bir grup Gezi Parkı eylemleri sırasında hayatını kaybedenlerin fotoğrafalarını açarak slogan attı.

Bu sırada otomobile binen Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan göstericilere el işaretiyle tepki gösterdi.

Erdoğan ve beraberindekiler, Finlandiya ziyareti sırasında mobil oyun uygulamalarından Angry Birds'ü geliştiren Rovio şirketini de ziyaret etti.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

İlgili haberler