İsrail-Filistin görüşmelerini canlandırma çabası

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry, 3 ay önce yeniden başlatılan barış görüşmelerini canlandırma çabaları çerçevesinde bugün İsrailli ve Filistinli liderlerle bir araya gelecek.

Kerry, müzakere sürecine ilişkin zorlukların bilincinde olduklarını, ancak çözüm için kararlılıkla çaba harcamaya devam edeceklerini söyledi. Nisan'a tamamlanması hedeflenen görüşmelerde şimdiye kadar ilerleme sağlanamadı. John Kerry temasları sırasında yeni bir geçici barış anlaşması önereceği yolundaki haberleri yalanladı. Mısır ve Suudi Arabistan ziyaretlerinden sonra İsrail'e geçen Kerry, Kudüs'te İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Beytüllahim'de de Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya gelecek.

'İki devletli çözüm mümkün'

Kerry'nin girişimleri sonucu birkaç yıldır askıda olan görüşmeler Temmuz sonunda yeniden başlamıştı. John Kerry'nin İsrail'le Filistin'in yan yana yaşayacağı iki devletli bir çözümü savunuyor.

Filistin devleti Gazze Şeridi ve Batı Şeria'yı içerecek. ABD Dışişleri Bakanı Tel Aviv'de İsrail lideri İzak Rabin'in öldürülüşünün 18. yılı dolayısıyla düzenlenen bir törende yaptığı konuşmada, "Bunu başarmanın mümkün olduğuna inanıyoruz" dedi.

İlgili haberler