Pakistan'daki Taliban'ın yeni lideri: Molla Fazlullah

Pakistan'daki Taliban hareketi, insansız hava aracı saldırısında ölen liderleri Hekimullah Mesud'un yerine, Molla Fazlullah'ın geçtiğini duyurdu.

Svat Vadisi'ndeki sertlik yanlısı komutanlardan biri olarak bilinen Mevlana Fazlullah'ın, kuzeybatı Pakistan'da düzenlenen bir şûra toplantısında seçildiği belirtiliyor.

Hekimullah Mesud, 1 Kasım günü aracının içindeyken füze saldırısıyla öldürülmüştü.

Pakistan hükümeti, suikastın Taliban hareketiyle barış görüşmeleri başlatma girişimine zarar verdiği gerekçesiyle ABD'yi eleştiriyor.

Hekimullah Mesud BBC'ye verdiği mülakatta, barış görüşmelerine açık olduğunu söylemişti.

İslamabad'daki BBC muhabiri Richard Galpin, Fazlullah'ın barış girişimlerine uzak bir isim olduğuna dikkat çekiyor.

Eğitim hakkı kampanyası yürüten kız çocuğu Malala Yusufzay'ı öldürme girişiminde bulunanların da Fazlullah'a bağlı Taliban militanları olduğu biliniyor.

Kutlamalar

Taliban'ın yeni liderinin belirlenmesiyle ilgili açıklama, geçici lider Esmatullah Şahin tarafından basın toplantısıyla yapıldı.

Haberin duyulmasının ardından, Miranşah'ta havaya ateş açılarak kutlamalar yapıldığı belirtiliyor.

Fazlullah'ın liderliğindeki militanlar 2007-2009 arasında Svat Vadisi'nde hakimiyet kurarak okulları yakmış, İslami kurallara uymadıkları gerekçesiyle kafa kesme ve kırbaçlama gibi cezalar uygulamaya başlamıştı.

Pakistan ordusu halen bölgede güvenliği sağlamaya çabalıyor.

Taliban hareketinin en güçlü olduğu bölge, Afganistan sınırı boyunca uzanıyor ve bu hat üzerinde Afganistan'daki Taliban hareketi de üsleniyor. ABD gizli servisi CIA bu hat üzerinde Taliban hedeflerine sık sık insansız hava araçlarıyla füze saldırıları düzenliyor.

El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in öldürülmesine kadar yıllar boyunca lojistik destek aldığı bölge de burası.

Svat Vadisi ise Pakistan'ın kuzey bölgesinde yer alıyor ve Taliban hareketinin tutunmayı başardığı başka bir bölge.

İslamabad'daki BBC muhabiri Ilyas Khan ise Fazlullah'ın Mesud aşiretinden olmadığına dikkat çekiyor. Khan'a göre, Pakistan'daki Taliban hareketinin omurgasını oluşturan bu aşiretten gelen militanların Fazlullah'ı ne kadar benimseyeceği merak konusu.

İlgili haberler