Kerry İran görüşmeleri için Cenevre'de

ABD'li bakan John Kerry

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry, görüşmeler için gittiği Cenevre'de, henüz İran'ın nükleer programıyla ilgili bir anlaşmaya varılmadığını söyledi.

Kerry ile İngiliz, Fransız ve Alman mevkidaşları, İran temsilcileriyle görüşmek üzere Cenevre'ye gitti.

Masada, yaptırımların gevşetilmesi karşılığında İran'ın nükleer faaliyetlerini genişletmeyi durdurması önerisi bulunuyor.

İsrail Başbakanı ise olası bir uzlaşmaya "tümüyle reddettiğini" açıkladı.

Cenevre'deki BBC muhabiri James Reynolds, İran'ın nükleer programıyla ilgili görüşmelerde yıllardır bir sonuç alınamamasının ardından, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin seçilmesiyle birlikte hızlı adımlar atıldığına dikkat çekiyor.

Tarafların pozisyonunun hiç olmadığı kadar birbirine yakınlaşmasına rağmen, bir sonuç çıkıp çıkmayacağı henüz kesin değil.

Kerry turunu yarıda kesti

Kerry'nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika ziyaretini yarıda keserek Cenevre'ye uçması dikkat çekti.

ABD'li bakanın programında, AB dış politika şefi Catherine Ashton ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile görüşme de yer alıyor.

Ashton'ın daveti üzerine Cenevre'ye gittiğini belirten Kerry, "Henüz masada çözülmemiş şeyler var. Bu aşamada bir anlaşma olmadığını vurgulamak isterim." diye konuştu.

BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi 5 ülke ile Almanya'nın temsilcilerinden oluşan 5+1 toplantılarında Rusya'yı Dışişleri Bakan Vekili Sergei Ryabkov temsil ediyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'un da görüşmelere Cumartesi günü katılması bekleniyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın fisinden yapılan açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile yapılan görüşmede, "Belirgin bir ilerleme sağlanması için ortaya çıkan fırsatın değerlendirilmesi gerektiği" konusunda görüş birliğine varıldığı belirtildi.

İranlı bakan Zarif, "anlaşma taslağı" olduğunu belirterek, anlaşmaya son şeklinin verilmeye çalışıldığını söyledi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise "büyük hata" olacağını söylediği böyle bir anlaşma "tümden karşı" olduğunu belirtti.

BM Güvenlik Konseyi, İran'a 2006 yılından beri nükleer programını dondurmadığı için varlık dondurma ve ulaşımı kısıtlama gibi yaptırımlar uyguluyor.

ABD ve AB de ayrıca ekonomik yaptırımlarla İran'ı programını dondurmaya zorluyor.

İran ise nükleer programının silahlanma değil enerji ve tıbbi tedavi amaçlı olduğunu savunuyor.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

İlgili haberler