Kerry: ABD, İran konusunda aptal değil

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kery, İran'ın nükleer faaliyetlerini sınırlamaya hazır olduğu yolundaki açıklamaları konusunda şüphelerini korumaya devam ettiklerini söyledi.

NBC televizyonunda konuşan Kerry, "Kör değiliz ve aptal olduğumuzu da sanmıyorum" dedi.

Kerry bu açıklamayı, Tahran'ın nükleer programını sınırlandırması karşılığında yaptırımların hafifletilmesini öngören ve sonuçsuz kalan Cenevre görüşmelerinden bir gün sonra yaptı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İran'la müzakere yürüten BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ve Almanya'ya acele ederek "kötü bir anlaşma yapmama" çağrısında bulundu.

Müzakereler 20 Kasım'da devam edecek

Avrupa Birliği'nin dış politika sorumlusu Catherine Ashton, İsviçre'nin Cenevre kentinde Perşembe günü başlayan ve Cumartesi geç saatlere kadar devam eden görüşmelerde önemli oranda ilerleme sağlanmasına rağmen görüş ayrılıklarının sürdüğünü söyledi.

Ashton, görüşmelere 20 Kasım'da devam edileceğini açıkladı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, sonuçtan düş kırıklığına uğramadığını Cenevre ileri müzakereler için bir zemin oluşturulduğunu belirtti.

Ruhani: Nükleer haklarımızdan vazgeçmeyiz

Zarif, tüm tarafların aynı "dalga boyunda" olduğunu ve uzlaşma isteği bulunduğunu kaydetti.

Bazı Batılı ülkeler, İran'ın uranyum zenginleştirme programının nükleer silah elde etme amaçlı olduğunu öne sürüyor.

İran ise nükleer programının elektrik enerjisi üretme amaçlı olduğunu söylüyor.

Görüşmelerde İran'ın nükleer programını genişletmemesi, karşılığında da bu ülkeye uygulanan ekonomik yaptırımların hafifletilmesi önerisi ele alındı.

'Fransa, İran'a ağır koşullar getirilmesini istedi'

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün yaptığı açıklamada, uranyum zenginleştirme dahil "nükleer haklarından" vazgeçmeyeceğini söyledi.

İsna haber ajansına göre Ruhani, "İran ulusunun hakları ve ulusal çıkarlarımız, kırmızı çizgimizdir. Uluslararası düzenlemelere bağlı olarak nükleer haklarımız için de bu böyledir. Bu İran topraklarında uranyum zenginleştirmeyi de içermektedir."

Daha önce Cenevre görüşmesine katılan temsilciler, "iyi ilerleme" sağlandığını söylemişlerdi.

Fakat, diplomatik kaynaklar Fransa'nın İran'a daha ağır koşullar getirilmesini istediğini bildirdi.