Afganistan'da haşhaş üretimi 'rekor seviyede'

Birleşmiş Milletler, Afganistan'da haşhaş üretiminin daha önce görülmemiş bir seviyeye yükseldiğini, ve ilk defa toplam 200 bin hektarlık afyon ekimi olduğunu açıkladı.

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) tarafından hazırlanan rapor, hasat miktarının geçen seneye oranla yüzde 36 arttığını aktarıyor.

Rapor ayrıca bu hasadın tümüyle kullanılması durumunda küresel talep miktarının üstünde olacağına dikkat çekiyor.

Haşhaş üretiminin arttığı yerlerin başında İngiliz askerlerinin çekilmeye hazırlandığı Helmand geliyor.

İngiltere askerlerini Helmand'a göndererek haşhaş üretimini azaltmayı hedefliyordu.

UNODC'nin Kabil bürosunun başında olan Jean-Luc Lemahieu, yabancı askerlerin çekilmesi konusundaki belirsizlik ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinden dolayı üretimin gelecek sene artmasını beklediklerini söyledi.

Lemahieu ayrıca, Afganistan'a sağlanan yardımlardan dolayı nakit paraya erişimin kolay olduğunu, bu nedenle de yasal ticarete nazaran yasadışı ekonominin gittikçe daha önemli bir hale geldiğini açıkladı.

Kendisi "Narkotiklere karşı kısa süreçli, çabuk çözümlerimiz olabileceğini düşündüğümüz sürece başarısız olmaya mahkûmuz." dedi.

Lemahieu uyuşturucu ticaretinden önemli kişilerin tutuklanması gibi başarıların elde edildiğini, ama politikalar iyileştirilse bile Afganistan'ın haşhaş sorunuyla başa çıkmanın 10 ila 15 yıl sürebileceğini söyledi.

'Haşhaş virüsü'

Rapor, haşhaşın ekildiği toplan alanın 154 bin hektardan 209 bin hektara çıktığını; ve yüzde 49'luk artışla 5 bin 500 tona ulaşan olası hasadın küresel talebin iki katı olduğunu yazıyor.

Haşhaş Afganistan'da en çok Helmand bölgesinde yetiştiriliyor. Daha önce haşhaş yetiştirilmeyen Faryab ve Balkh bölgelerinde de ilk defa afyon ekimine rastlandı.

Rapor, probleme entegre ve kapsamlı bir çözüm bulunması gerektiğini yazıyor.

Raporda "yardım, gelişme ve güvenlik kurumlarının uyuşturucu sorununa daha fazla önem vermemesi durumunda haşhaş virüsünün hali hazırda savaş ve yolsuzlukla boğuşan" ülkenin direnç seviyesini daha da düşüreceği belirtiliyor.

Ama rapor bu sırada polisin etkisini üç kat arttırıp üretilen haşhaşın "yüzde 10'undan fazlasını" ele geçirdiğine ve bağımlılıkla mücadele için sağlanan hizmetlerde artış görüldüğüne de dikkat çekiyor.

Haşhaşın değerinin artmasıyla Afganistan'da gittikçe daha fazla çiftçi ayfon ekerken, ülke dünyadaki haşhaşın yüzde 90'ını üretiyor.

İlgili haberler