Mursi: 'Ben iktidara gelmeden Mısır'a istikrar gelmez'

Mısır’ın devrik lideri Muhammed Mursi, avukatları aracılığıyla yayımladığı açıklamasında, kendisi iktidara dönene kadar Mısır’a istikrar gelmeyeceği uyarısında bulundu.

Hapishanede kendisini ziyaret eden avukatların okuduğu mesajda Mursi, ordunun yönetime el koyduğu Temmuz ayında kaçırılıp zorla alıkonulduğunu söyledi.

Mursi ayrıca ‘öldürmeye ve şiddete teşvik’ suçlamasıyla yargılandığı mahkemeyi ‘gayrimeşru’ ilan etti.

Devrik lider, 8 Ocak’a ertelenen mahkemeyi meşru görmediği için kendisini savunacak avukatları belirlemeyi reddetti.

Mısır’da geçici hükümete bağlı birlikler son dört ayda, “terörle mücadele” ifadesini kullandıkları operasyonlar kapsamında aralarında Muhammed Mursi’nin de bulunduğu binlerce Müslüman Kardeşler üyesini gözaltına aldı.

Güvenlik güçleriyle çıkan çatışmalarda yüzlerce kişi de öldü.

Hükümet, Pazartesi günü yaptığı açıklamada protesto gösterilerini sınırlamak için Ağustos’ta ilan edilen olağanüstü hali kaldıracaklarını açıkladı.

Fakat şehir merkezlerinde ve ana yollarda güvenlik önlemleri arttırılıyor.

Eylemciler, polise açık alanlarda gösteri düzenleme yasağını uygulayabilmeleri için yasal yetki tanınacağını belirtiyor.

‘Yasal önlemler’

Mursi’nin, 2012 yılı Aralık ayında Kahire’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde düzenlenen gösterilerde ‘öldürmeye ve şiddete teşvik’ suçlamasından yargılandığı davanın ilk duruşması geçen hafta görüldü. Duruşma sonrasında Mursi askeri hapishaneden sivil hapishaneye geçti.

Müslüman Kardeşlere ve müttefik gruplara bağlı avukatların ziyaret ettiği Mursi, “Mısır halkına mesajını” iletti.

Açıklamayı okuyan avukatlar Mursi’nin şu sözlerini aktardı:

“Darbe dağılmaya başladı ve sabırla bekleyen Mısır halkının gözleri önünde devrilecek.”

Mursi, iktidarını deviren Genelkurmay Başkanı Abdülfettah Sisi’yi “Allah’a ihanet etmek” ve “Mısır halkının arasını bozarak ulusa ihanet etmekle” suçladı.

Mursi, “darbe sona erdirilmez ve Mısırlıların kanını dökmekle sorumlu olanlardan hesap sorulmazsa, Mısır’ın istikrara kavuşamayacağını” söyledi.

Müslüman Kardeşler avukatı Muhammed el Damati, Mursi’nin mahkemeyi gayrimeşru görmesi nedeniyle davada resmi olarak temsil edilmeyi reddettiğini belirtti.

Avukat el Damati, “Kendisini savunacak bir avukat belirleme konusunu konuştuğumuzda bana bu konuşmak için çok erken olduğunu söyledi, çünkü hala meşrutiyetine bağlı” dedi.

El Damati, avukatların “darbe karşıtı yasal önlemler için” girişimlerde bulunabileceklerini ifade etti.

Avukat, “yapılanın suç teşkil ettiğine” ilişkin savcılığa şikâyette bulunabileceklerini veya Genelkurmay Başkanı Sisi’nin hükmünün “geçersiz” olduğu iddiasıyla dava da açabileceklerini belirtti.

İlgili haberler