Suriye: Halep'te seferberlik çağrısı

Suriye'de El Kaide bağlantılı Irak ve Şam'da İslam Devleti (ISIS) örgütü, hükümet güçlerinin Halep'e doğru ilerleyişini durdurmak için seferberlik çağrısında bulundu.

ISIS'ten yapılan yazılı açıklamada 'Tüm tugaylar ve Müslümanlar düşmanla yüzleşmeye' çağrıldı.

Pazartesi günü de altı diğer İslamcı muhalif örgüt Halep için çağrı yapmıştı.

Çağrı, ordu birliklerinin kentin havaalanı etrafındaki bölgeyi ve yakındaki stratejik açıdan önemli üssü geri almasını izliyor.

Uzmanlar, isyancı güçlerin geçen Şubat'tan bu yana elinde tuttuğu Üs 80'in geri alınmasının, ordu birliklerin Halep'in muhaliflerin elindeki yerlerine geçmesini kolaylaştıracağını söylüyor.

Ordu güçleri aybaşında kentin güneydoğusundaki Safira kasabasını ele geçirdi. Pazartesi günü Tal Aran alınırken, Safira-Halep yolu da ele geçirildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ISIS'in yayımladığı acil mesajda 'ordu güçlerinin isyancı güçlerin zayıflığı nedeniyle Hanaser, Tal Aran ve Safira'yı birbirine bağlayan yolun bir kısmını ele geçirdiğini söyledi'

'Savaşamayanlar silah ve para vermeli'

Grup çatışmalarda çok sayıda kayıp verdiğini ifade ederken, 'tüm tugaylar ve Müslümanları İslam toprağına saldıran düşmanla yüzleşmeye çağırıyoruz. Savaşmamak için geçerli bir nedeni olanlar silah ve para vermeli' dedi.

Pazartesi günü de Halep'te faaliyet gösteren altı isyancı grup kent halkına 'rejimin saldırılarına göğüs germe' çağrısında bulunmuştu.

Çağrıyı yapan gruplar arasında El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi, aşırı İslamcı Ahrar el Şam ve daha ılımlı Liva el Tevhid örgütleri de vardı.

Ortak çağrıda Lübnanlı Hizbullah örgütü militanları, İran Devrim Muhafızları ve Iraklı Şii milis grubu Ebu el Fadl Abbas'ın desteklediği hükümet güçlerinin Halep'i geri almak için 'şiddetli bir saldırı' başlattıkları belirtilmişti.

Halep geçen yılın ortalarından bu yana hükümet güçleri ve muhalifler arasında kabaca ikiye bölünmüş halde.

Birleşmiş Milletler Cumhurbaşkanı Beşar Esad'a karşı isyanın başladığı 2011'den bu yana Suriye'de 100 binden fazla kişinin öldüğünü söylüyor.

2,2 milyon Suriyeli komşu ülkelere kaçarken, 4,25 milyon Suriyeli de ülke içinde yerlerinden oldu.

İlgili haberler