Barzani'den Rojava'daki PYD'ye eleştiri

Telif hakkı AFP

Diyarbakır'da Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile buluşması beklenen Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Suriye'nin kuzeyindeki geçici yönetim kurma girişimini eleştiriyor.

Erbil'den yaptığı yazılı açıklama yapan Barzani, Rojava olarak bilinen ve Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Suriye'nin kuzey bölgesinde etkin durumda olan Demokratik Birlik Partisi PYD'nin, "tek taraflı davrandığını" ileri sürdü.

Barzani, PYD öncülüğündeki Halk Savunma Birlikleri YPG'nin El Kaide bağlantılı İslamcı militanlarla çatışmalara girmesine de karşı çıktı.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri ayrıca, PYD'yi Suriye rejimiyle işbirliği yapmakla suçluyor.

KDP-PYD gerginliği

Barzani, tarihi Diyarbakır gezisi öncesinde yaptığı açıklamada, Suriye'de PYD öncülüğünde geçici yönetim kurulması girişimini hedef aldı.

PYD ile başka bazı partilerin temsilcileri ve önde gelen Kürt liderler, geçici yönetim oluşturmak üzere bir meclis seçtiklerini Salı günü duyurmuştu.

"Bu tek taraflı bir harekettir ve hiçbir tek taraflı kararı desteklemeyeceğiz" diyen Barzani, Rojava'daki Kürtlerin "altın bir fırsatı" kaçırmasından kaygı duyduğunu söyledi.

PYD'yi Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın "müttefiki" olmakla suçlayan Barzani, El Kaide bağlantılı İslamcı militanlarla Kürt milisler arasındaki şiddetli çatışmalara gönderme yaparak şöyle dedi: "PYD, Kürtleri bizim olmayan ve Kürtlerin çıkarına olmayan bir savaşa sürükledi ve bu yüzden binlerce Suriyeli Kürt evlerini terk etti. PYD Kürtlerin birliğine karşıdır; Suriye Kürdistanı'nda Kürt bayrağını bile yasakladılar."

Suriye'de çoğu Barzani'ye yakın partiler, Kürt Ulusal Konseyi çatısı altında hareket ediyordu.

PKK çizgisine yakın PYD ile bu partiler arasında 2012 ortasında varılan uzlaşma uyarınca kurulan Kürt Yüksek Konseyi, Rojava bölgesinde geçici yönetim oluşturma girişimi başlattı.

Fakat bu arada, diğer Kürt partilerinden bazıları PYD'nin silah zoruyla etkinliğini yaydığını öne sürdü.

Fakat Kürt Yüksek Konseyi'ndeki partilerin bir kısmı, Suriye rejimine karşı savaşan İslamcı muhalefete katıldı. Diğerleri ise PYD öncülüğündeki geçici yönetim girişimine destek veriyor.

PYD lideri Salih Müslim'in, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırlarına girişinin engellendiği iddiası Erbil'den yapılan açıklamayla yalanlanmıştı. Ancak bu olay, KDP ile PYD arasındaki gerginliği gözler önüne serdi.