Haiyan Tayfunu: Filipinler'e uluslararası yardım artıyor

Amerika Birleşik Devletleri'ne ait bir uçak gemisi ve iki kruvazör bugün Haiyan tayfununun ardından yaralarını sarmaya çalışan Filipinler halkına yardımcı olmak için ülkeye varıyor.

Beyaz Saray yaptığı açıklamada USS George Washington gemisinin arama-kurtarma çalışmalarını genişleteceğini ve yardım malzemeleri taşıyan helikopterler için bir platform oluşturacağını söyledi.

Filipinler'deki en üst düzey Amerikalı komutan, BBC'ye yaptığı açıklamada Amerikan ordusunun sağlayacağı desteğin daha önce görülmemiş bir seviyede olacağını belirtti.

11 milyon kişi tayfundan etkilendi.

Her ne kadar resmi ölü sayısı 2 bin 300 olarak açıklandıysa da, yerel yetkililer ve yardım çalışanları bu rakamın yükselmesinden korkuyor.

Tayfunun yol açtığı ıstırabın görüntüleri dünya etrafında yayınlandıkça uluslararası toplum da yardım etmek için sıra oldu.

Amerikan donanması, USS George Washington ve iki kruvazörün Perşembe gününün ilerleyen saatlerinde Filipinler'e varmasının beklendiğini söyledi.

İki Amerikan destroyeri hali hazırda ülkenin açıklarına demirledi. Bir hafta içinde bir başka grup Amerikan gemisinin varması bekleniyor.

Çarşamba günü Amerika ayrıca hastane gemisi USNS Mercy'nin devreye sokulmasını emretti. Ama bu geminin etkinleştirilmesi durumunda Aralık'tan önce Filipinler'e varmayacak.

Başka ülkeler de finansal destek, acil yardım gereçleri veya acil yardım ekipleri sağlıyor.

İngiltere Filipinler'e tıbbi yardım uzmanlarından oluşan bir ekip, bir savaş gemisi ve nakliye uçağı gönderiyor.

Japonya Savunma Bakanı Itsunori Onodera da ülkesinin bin asker, gemiler ve uçaklar sağlayacağını açıkadı.

Birlemiş Milletler İnsani İşler Ofisi'nin Manila şubesinde bulunan Orla Fagan, başlangıcı yavaş olmasına rağmen yardım hizmetlerinin ivme kazandığını açıkladı.

Fagan "İnsanlar öfkeli, dertli, sarsılmış durumda. Bu yüzden onlara bu yardımı götürmeye çalışıyoruz." dedi.

Daha önce görülmemiş lojistik operasyon

Haiyan tayfunu şimdiye kadar kaydedilmiş en büyük fırtınalardandı.

Cuma günü Filipinler'in doğu ve iç adalarını vuran tayfun binaları yerle bir etti, ağaçları köklerinden söktü ve kıyısal bölgelere fırtına dalgaları attı.

Filipinler kabinesinin genel sekreteri Rene Almendras ülkesinin "Filipinler tarihinin en büyük lojistik operasyonunu gerçekleştirmekte" olduğunu söyledi.

Bazı vatandaşlar hükümetin yavaş yardım sağlamasından şikayetçi olsa da Almendras, yetkililerin tüm yardım çağrılarına yetişmekte zorlandığını belirtti.

Kendisi "Gıda paketleri, pirinç ve konserveler şimdi yeniden paketlenip yola çıkarılıyor – daha önce bu boyutta bir operasyon yapmadık. Sağlayacağımız yardımın herkese ulaşması gerektiğini biliyoruz. Bu olacak da." dedi.

Artan korku

BM Genel Sekreteri'nin İnsani Yardımlardan Sorumlu Yardımcısı Valerie Amos, tayfunun en fazla etkisini gösterdiği şehirlerden biri olan Tacloban'a yaptığı ziyaret sırasında insanların beş gündür gıda ve temiz suya ulaşamadığından durumun vahim olduğunu söyledi.

Amos "Önceliğimiz gıda ve su ulaştırılması olmalı. Bugün büyük bir miktar geldi ama bu bile yetmeyecek. İnsanların vahim halde olduğu ama hâlâ ulaşamadığımı yerler var. İnsanların yüzünü kara çıkardığımızı hissediyorum." dedi.

Fırtına Tacloban havalimanını yerle bir ettiyse de son günlerde Dünya Gıda Programı tarafından sağlanan malzemeleri taşıyan Amerikan askeri uçakları buraya inmeye başladı.

Fransa ve Belçika bölgeye bir sahra hastanesi kurdu.

Yetkililer bir hafta içinde yardım operasyonlarında çalışan Amerikan askerlerinin miktarının 300'den bine çıkmasını beklediklerini açıkladı.

Her ne kadar Tacloban'da yasal düzenin tesis edilmesi için başkent Manila'dan asker gönderildiyse de, muhabirler şehirde korkunun arttığını aktarıyor.

Çarşamba günü bir sokakta ateş açıldığı ve bir gencin bıçaklandığı haberleri yayıldı.

Bazı bölgelerde fırtınadan kurtulanlar su borularını kazıp petrol istasyonlarındaki rezervlerden yakıt çıkarmaya başladı.

Polis sözcüsü Reuben Sindac BBC'ye yaptığı açıklamada, yağmacılığın engellenmesi ve yardımın rahatlıkla ulaştırılabilmesi için şehirdeki ana kurumların güvenlik görevlilerince kontrol altına alındığını söyledi.

Cebu valisi Hilario Davide de BBC'ye yaptığı açıklamada yağmacılığın kendisini "endişelendirdiğini" ama bunun Cebu'da olmamasını umduğunu söyledi.

Davide, "Vatandaşların gıda ve suyun yolda olduğunu bildikleri sürece sabırlı olacaktır. Ama tabi yardımın ulaştırılmasında yaşanan aksaklıklardan dolayı özellikle adalarda şimdiden insanların sabredemediğini duyuyoruz." dedi.

Sağlık uzmanları da tayfundan en fazla etkilenen bölgelerde bulaşıcı hastalıkların yayılmasına en elverişli döneme girildiği uyarısında bulunuyor.

İlgili haberler