Hizbullah: İhtiyaç olduğu sürece Suriye'de savaşacağız

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, kendilerine ihtiyaç olduğu sürece militanlarının Suriye'de kalmaya devam edeceğini açıkladı.

Nasrallah, Hizbullah militanlarının, uluslararası, bölgesel İslamcı radikallerin Lübnan'a ve bölgeye karşı oluşturduğu tehditlere karşı koymak amacıyla Suriye'de savaştıklarını söyledi.

Nasrallah, "Suriye'de bulunmamızın nedeni Lübnan'ı, Filistin'i, Filistin davasını ve direnişin belkemiği olan Suriye'yi savunmak içindir." dedi.

Hizbullah'ın Suriye'deki hükümet güçlerini desteklemesinin nedenini ise Nasrallah, Suriye'deki "uluslararası ve bölgesel cihatçı kampanyanın teşkil ettiği tüm tehlikelere" karşı koymak olarak açıkladı.

Başkent Beyrut'un Hizbullah denetimindeki güney bölgesinde Aşure anmaları nedeniyle düzenlenen yürüyüşlere katılan onbinlerce Şii'ye seslenen Nasrallah, bu hafta ikinci kez kitleler karşısına çıktı.

Nasrallah konuşmasında, Lübnan'daki Suriye karşıtı 14 Mart Koalisyonu'nun, hükümeti kurmak için Hizbullah'ın Suriye'den çekilmesini önkoşul olarak getirmesini eleştirdi.

Nasrallah, "Hükümeti kurmak için Suriye'den çekilmemiz koşulunu koyanlar imkansız bir öneride bulunuyor ve onlar da bunu biliyor." dedi.

Nasrallah konuşmasında ayrıca cihatçıların bölgede yayıldığı ve hem Hristiyanları hem de Müslümanları terörize ettiği uyarısında bulunarak Arap ülkelerini bu tehdide karşı ulusal diyaloğa ve işbirliğine çağırdı.

Hizbullah militanları Suriye'deki iç savaşta açıktan Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın yanında savaşa katıldığından bu yana hükümet güçlerinin bir çok zafer kazandığı ifade ediliyor.

İlgili haberler