'Ankara cihatçıların Suriye'ye geçişini kolaylaştırıyor'

Guardian gazetesi, Türkiye’nin El-Kaide bağlantılı grupların Suriye’ye geçişlerini kolaylaştırmaya devam ettiğini yazdı.

Gazetenin deneyimli Ortadoğu muhabiri Martin Chulov, Suriye analizinde Suriye Ordusu’nun Halep’te yeniden güç kazanmasından sonra, cihatçı grupların takviye çağrısında bulunduğunu belirtti.

Çatışmaların şu an için muhalefetin kontrolündeki Halep’in güneybatısında sürdüğünü aktaran tecrübeli gazeteci, El-Kaide’yle bağlantılı El Nusra Cephesi ve Irak-Şam İslam Devleti Örgütü’nün Suriye Ordusu’nun ilerlemesini durdurmak için çok uğraştığını yazdı.

Chulov, Suriye Ordusu’nun daha da ilerlemesi durumunda "Bu bölge ile Türkiye’den getirilen militan, silah, cephane ve gıdanın kesilmesi tehdidi yaşanabileğini" vurguladı.

Chulov, El Kaide bağlantılı iki örgütün büyük oranda yabancılardan oluştuğunu aktardı.

Suriye içsavaşına katılmak için gelen yabancıların büyük kısmının Irak’tan girdiğini belirten Chulov, geri kalanının Halep’ten 60 km uzaktaki daha kolay bir yol olan Türkiye’den geldiğini iddia etti.

Chulov cihatçıların özellikle Türkiye’den kolay geçişten yararlandıklarını belirterek, şöyle devam etti:

'Türkiye yüzünden kaybediyoruz'

"Türk hükümeti, El-Kaide bağlantılı grupları rejimi tehdit edebilecek en etkili silahlı muhalif güç oldukları gerekçesiyle, bu örgütlerin geçişlerini kolaylaştırmaya devam ediyor.”

Türkiye’nin Suriye’deki El-Kaide bağlantılı gruplara verdiği iddia edilen destekten rahatsız olduğu anlaşılan muhaliflerin liderlerden Hacı Ebu Abdullah Guardian’a "Türkiye sınır kapısının her gelene açık olduğunu" söyledi. Abdullah, 'Savaşı kazanmıyoruz ve Türkiye yüzünden kaybediyoruz" dedi.

Halep’teki diğer bir muhalif lider ise, her geçen ay savaşı kaybettiklerini yineledi. Guardian’a konuşan muhalif lider "Bu politika açık şekilde El-Kaide’nin kazanmasına yardım ederken, bizim sahip olduklarımızı korumamızı zorlaştırıyor" dedi.

Chulov Türk yetkililerin ise bu iddiaları ret ettiğini anımsattı.

Guardian’a konuşan Türk Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Türkiye’nin Arap ülkeleri ile vizeleri kaldırdığına işaret ederek, yasal bir sebep olmaksızın, pasaportu ile Türkiye’ye ziyaret etmek için gelenleri engelleyemeyeceklerini söyledi.

Sözcü üçüncü ülkelerle işbirliği yapmaya ihtiyaçları olduğunu da vurguladı.

Chulov, farklı ülkelerin Türk istihbaratını uyarılarından sonra, Suriye’deki cihatçıların ciddi bir destekten mahrum kaldığını yazdı.

Chulov, Türkiye’den sınırı geçerek Suriye’ye giden birçok Arap ülkesi vatandaşının geri dönmemesinin de sorunun büyüklüğünü kanıtlar nitelikte olduğunu belirtti.

Gazeteci, son yıllarda İstanbul’dan Türkiye’nin güneyine uçan uçakların, Suriye’ye cihat için giden erkek yolcularla dolu olduğunu iddia etti.

Chulov, Suriye sınırındaki Antakya, Reyhanlı ve Kilis’in cihatçılar için hazırlık ya da dinlenme alanı olarak kullandığını işaret etti.

Chulov’a konuşan ve kimliğini açıklamak istemeyen Batılı bir kaynak ise, "Türkler, bunu engellemek adına çabalarını arttırdıklarını söylüyor. Ama bunu münferit bir olay için mi, yoksa genel bir tutum olarak mı söylediler belli değil" dedi.

İlgili haberler