Davutoğlu'nun ABD ziyaretinde revizyon sinyali

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun bir günlük Washington ziyaretinde verdiği mesajlar, son zamanlarda Türk dış politikasının belli başlı konularda revizyona uğradığı izlenimini güçlendirdi.

Bakan Davutoğlu ziyaretinde Türkiye'nin Ortadoğu politikalarından ABD ile ilişkilerine kadar birçok alanda Amerika'yla hemfikir olduğunu anlattı, bazı diplomatik kaynaklar ise ziyareti "yeni bir sayfanın açılışı" olarak tasvir etti.

Ahmet Davutoğlu sadece bir gün süren ziyaretinde ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Dışişleri Bakanı John Kerry, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice ile görüştükten sonra Brookings Enstitüsü'nde bir de konuşma yaptı.

Brookings'deki konuşmasına Suriye kriziyle başlayan Davutoğlu, Birleşmiş Milletler'in bu ülkedeki yaşanılanlar adına etkisiz kalmasından yakındı ve uluslararası sistemin yeniden yapılandırılması gerektiğini söyledi.

Suriye'de son 2 buçuk yılda 130 bin insanın öldürüldüğünü ve yaklaşık 7 milyon insanın da yerlerinden edildiğini hatırlatan Ahmet Davutoğlu, ''Yaklaşık 700 bini Türkiye'de olan 2 milyon insan sığınmacı konumunda. Kimyasal silahlar kullanıldı ve milyonlarca insan şu anda Suriye'nin şehirlerinde, kırsal bölgelerinde, köylerinde açlık, hastalık ve benzeri birçok ciddi problemle karşı karşıya. Buna uluslararası sistemin cevabı neydi? Yaşanan insanlık kriziyle ilgili bugüne kadar tek bir BM Güvenlik Konseyi kararı bulunmuyor." dedi.

'Cihatçılara göz yumulmuyor'

Geçen haftaki Irak ziyareti ile birlikte, bu ülkeyle ilişkileri düzeltme yolunda ciddi gayretler sarf edeceği izlenimini veren Ankara hükümeti, hafta sonu da 'tarihi' olarak kabul edilen bir görüşmeyle Kürdistan Bölgesel Hükümeti'nin Cumhurbaşkanı Barzani'yi Diyarbakır'da ağırlamıştı.

Davutoğlu, Brookings'de yaptığı konuşmada, bu ziyaretlerin Türkiye'nin bölgede mezhepsel ve etnik ayrışmaları dindirme yönünde gösterdiği gayretlerin göstergeleri olarak takdim etti.

Davutoğlu, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliğinde Amerikalı gazetecilerle de bir araya geldi ve bazı yabancı cihatçı grupların Suriye'ye geçişine Türkiye'nin göz yumduğu iddialarını kesin bir dille reddetti.

Bu türlü haberlerin abartılı olduğunu söyleyen Davutoğlu, Batılı ülkelerin en başta bu tür kişilerin Türkiye'ye gelmesine izin vermemesi gerektiğini söyledi.

'ABD ile sonsuza dek model ortaklık'

Davutoğlu, Washingon ziyaretinde ABD ile zaman zaman istişare edilmesi ve dış politikalarının koordine edilmesi gerekliliğinin altını çizdi ve şunları ekledi: "ABD ve Türkiye beraberdir ve bu birliktelikten de kimsenin şüphesi yoktur. Bu bir ana müttefikliktir."

Davutoğlu, Kerry ile yaptığı basın toplantısında ABD ile Başkan Obama'nın tasvir ettiği şekilde Türkiye'nin bir "model ortaklık" ilişkisine sahip olduğunu hatırlattı ve bunun ''sonsuza dek süreceğini" söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan basın toplantısında her iki bakan da, Suriye konusunda Cenevre 2 olarak adlandırılan, Esad yönetimi ile Suriyeli muhalifleri bir araya getirmesi beklenen konferans için yapılan çalışmalara değindi.

Davutoğlu, Suriye Ulusal Koalisyonunun, Cenevre 2'ye katılımı noktasında ABD ve Türkiye'nin takım halinde etkili bir şekilde çalışmalarının sonuç verdiğini söyledi. Böylece Türkiye, uzun zamandır diplomasi alanında ABD'ye yeteri kadar destek vermemekle suçlamalara bir anlamda cevap vermiş oldu.

Davutoğlu'nun Washington'a getirmiş olduğu bu yeni mesajlar ışığında ziyareti yakından takip eden bazı Türk diplomasi kaynakları Türk Dışişleri Bakanı'nın Washington ziyaretini "olumlu" olarak niteledi.

Aynı diplomatik kaynaklar şunları ekledi: "Mısır ve Suriye konularında geçmiş aylarda (Washington ile) yaşanmış bazı soğukluklar sonrası ilişkileri tazelemek, bazı sorunları konuşmak için bu ziyaret yararlı bir fırsat oldu. O zamandan beri Mısır'da durum daha netleşti, orada yeni yönetim yerleşti. Suriye'de de Amerikalılar bizim sorunlarımızı daha iyi anladılar, biz de onlara daha çok kulak verdik. Birkaç ay önceki pürüzler ve sıkıntılar sonrası bu ziyaretle yeni bir sayfa açıldı denebilir. Zaten görüşmelerdeki yararlı hava iki bakanın yaptığı basın toplantısına da yansımıştı.''

Davutoğlu: 'Çin'le füze rahatsızlığı yok'

Ahmet Davutoğlu'nun temaslarında Türkiye'nin Çin'den almayı planladığı füze savunma sisteminin önemli yer tutması bekleniyordu. Konu, hem Savunma Bakanı Hagel hem de Dışişleri Bakanı Kerry ile görüşmelerde gündeme geldi.

Davutoğlu, Kerry ile görüşmesinden çıktıktan sonra bazı Türk basın mensuplarına yaptığı açıklamada yemekte bu konunun konuşulduğunu ancak Amerika'nın herhangi bir rahatsızlık iletmediğini ifade etti.

Davutoğlu "Nihai kararın verilmediğini bir kez daha vurguladım. Onlar da bu konuda çalışmaya devam edeceklerini söylediler. Bir rahatsızlık konusu veya bir görüş ayrılığı şeklinde bir fikir teatisi söz konusu değil. Dileriz ki yeni tekliflerle gelirler ve tekrar onlar yeniden ele alınır."