Suriye: Tevhid Tugayı komutanı Salih öldü

Suriyeli muhalif gruplardan birinin komutanı, Halep yakınlarında işgal edilen bir hava üssüne hükümet güçlerince geçen Perşembe günü yapılan hava saldırısında aldığı yaralar nedeniyle dün gece öldü.

Associated Press haber ajansına konuşan bir sözcü, Tevhid Tugayı Komutanı Abdülkadir Salih'in dün gece öldüğünü açıkladı.

8 bin ila 10 bin üyesi olduğu tahmin edilen Tevhid Tugayı, Halep'te savaşan ana gruplardan biri.

Bu sırada Suriye hükümetinin üst düzey temsilcileri de bir barış konferansı planlanması için Moskova'ya gitti.

Dışişleri Bakanı yardımcısı Faisal Mekdad başkanlığındaki ekip Rusya dışişleri bakanlığında meslektaşlarıyla görüşüyor.

Muhalif Suriye Ulusal Konsey'i de AFP haber ajansına yaptığı açıklamada başkanlarının Moskova'ya aynı dönemde davet edildiğini ama daha önce yapılan planlardan dolayı gidemediğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Birleşmiş Milletler, iç savaşı sonlandırmak için tarafları Cenevre'de bir araya getirmesi planlanan, ama bir süredir yapılamayan konferansı toplamaya çalışıyor.

Perşembe günü Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, 2012 yılında koltuğuna yeniden oturduktan sonra ilk defa Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'la bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

Hükümet güçleri ilerliyor

2012 yılının Temmuz ayında kurulan Tevhid Tugayı, Halep etrafında savaşan irili ufaklı grupları bir araya getirmişti. Kuruluşundan kısa süre sonra tugay Halep'e saldırıp kimi semtlerde kontrolü ele geçirmişti.

Tugay Ocak ayında Suriye İslami Kurtuluş Cephesi'ne katıldı. İslamcı muhalifleri bir araya getiren grup, Özgür Suriye Ordusu'nun Batı'nın da desteklediği Yüksek Askeri Konsey'ini tanıyor ama Suriye Ulusal Konseyi'ni tanımıyor.

Daha önce Marea kentinde işadamı olarak çalışan Salih, hava saldırısı sırasında Tevhid Tugayı'nın üst düzey kişilikleriyle görüşmekteydi.

Bir diğer lider Yusuf Abbas da saldırıdan kısa süre sonra ölmüştü. Abbas'ın tugaydaki konumunun ne olduğu konusunda çelişkili bilgiler bulunuyor.

Tedavi için Türkiye'ye götürülen Salih hakkında muhalif televizyon kanalı Halep Haber Cuma günü durumunun "iyi olduğunu" açıklamıştı.

Bugünse Tevhid Tugayı, Salih'in öldüğünü ve cesedinin gömülmek üzere Suriye'ye getirildiğini doğruladı.

Tugay yaptığı açıklamada "Abdülkadir Salih şehit olmuştur." dedi.

Tugayın bir sözcüsü de tugayın siyasi lideri Adülaziz Salama'nın komutayı devraldığını açıkladı.

Saldırının ardından Tevhid Tugayı hükümet için muhbirlik yaptıklarından şüphelendiğini 30 kişiyi gözaltına aldı.

IHS Janes's danışmanlık şirketinin Terör ve İsyan Merkezi'nden Charles Lister, Salih hakkında AFP'ye yaptığı açıklamada "Özellikle Halep'te çok çok önemli bir birey olmasının ötesinde Suriye'de birçok insan kendisinin devrimi temsil ettiğine inanıyordu." dedi.

Lister ayrıca "Mütevazi bir geçmişi vardı. Açıklıkla dindar olmasına rağmen açık fikirliydi. Birçok fikre sahip gruplarla da iyi ilişkilerini muhafaza etti." dedi.

Lister, Salih'in ölümünün "hükümet güçleri ilerlerken muhalifleri karşı saldırılar yapmaya itebileceğini" belirtti.

Tevhid Tugayı, Halep'te bulunan –ve aralarında el-Kaide bağlantılı el-Nusra Cephesi'nin de olduğu- diğer beş grupla birlikte bir hafta önce "insanlara rejime karşı gelmeleri" çağrısı yapmıştı.

Ortak çağrıda Lübnanlı Hizbullah örgütü militanları, İran Devrim Muhafızları ve Iraklı Şii milis grubu Ebu el Fadl Abbas'ın desteklediği hükümet güçlerinin Halep'i geri almak için 'şiddetli bir saldırı' başlattıkları belirtilmişti.

Halep geçen yılın ortalarından bu yana hükümet güçleri ve muhalifler arasında kabaca ikiye bölünmüş halde.

Ama geçen haftalarda Suriye ordusu şehrin uluslararası havalimanının etrafını ve stratejik önem taşıyan 80. Üssü kontrol altına aldı.

Muhalif Orient Televizyonu'na geçen hafta yaptığı konuşmada Salih, muhaliflerin verdiği kayıplara rağmen "Cesetlerimizi çiğnemedikleri sürece İran ve Hizbullah'ın ilerlemesine izin vermeyeceğiz" demişti.

İlgili haberler