Beyrut'ta İran büyükelçiliği önünde patlama

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta bulunan İran büyükelçiliği yakınlarında meydana gelen patlamalarda en az 22 kişinin öldüğü bildiriliyor.

Ölenlerin arasında İran'ın kültür ataşesinin de bulunuyor. Yetkililer ölü sayısının artabileceğini duyurdu.

İran, Suriye'de Beşar Esad hükümeti saflarında savaşan Lübnanlı Şii grup Hizbullah'a destek veriyor.

Suriye'deki iç savaş, Lübnan'da da mezhepsel gerginlikleri arttırdı.

Başkent Beyrut'ta İran büyükelçiliğinin bulunduğu bölge, Hizbullah'ın ev kuvvetli olduğu yerlerden biri olarak görülüyor.

Lübnan resmi haber ajansı NNA, Lübnan'ın geçici başbakanı Necip Mikati'nin saldırıyı "alçak bir terör saldırısı" olarak nitelediğini duyurdu.

Kendisi "Saldırının amacı Lübnan'ı karıştırıp Lübnan üzerinden mesajlar vermek." dedi.

Associated Press haber ajansı büyükelçiliğin ana kapısının patlamayla yerinden çıktığını; üç katlı binada da hasar olduğunu aktarıyor.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

AP ve Hizbullah'ın televizyon kanalı el-Manar'ın alıntı yaptığı kaynaklar, ilk patlamaya bir intihar bombacısının; ikinciyeyse daha fazla zarara yol açan bir bomba yüklü arabanın neden olduğunu söylüyor.

Ama bu bilgiler henüz resmi kaynaklarca doğrulanmadı.

15 Ağustos tarihinde Beyrut'un güneyinde meydana gelen bir patlamada 16 kişi hayatını kaybetmişti.

Haziran ayı başında, Suriye ile Lübnan sınırındaki Kuseyr bölgesinde Suriyeli muhalifler ve hükümet birlikleri arasında çıkan çatışmalara Hizbullah da hükümet safında yer alarak müdahil olmuştu. Kent, Hizbullah’ın da desteğiyle hükümet birliklerinin kontrolüne geçmişti.

İlgili haberler