Beyrut'ta İran Büyükelçiliğine saldırı: En az 22 ölü

Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki İran Büyükelçiliği yakınlarında düzenlenen çifte intihar saldırısında en az 22 kişi öldü, 140'tan fazla kişi de yaralandı.

Saldırıda İran Kültür Ataşesi Şeyh İbrahim Ensari'nin saldırıda ölüp ölmediğiyle ilgili çelişkili haberler geliyor.

İran Suriye'de hükümet birliklerinin safında savaşan Şii Hizbullah örgütünün başlıca destekçilerinden biri.

Saldırıyı El Kadie bağlantılı radikal İslamcı Abdullah Azzam Tugayları örgütü üstlendi.

Lübnanlı yetkililer, ilk intihar eylemcisinin motorsikletle, ikincisinin de bomba yüklü bir araçla saldırdığını açıkladı.

Beyrut'taki İran Büyükelçisi, Hizbullah'a ait Al Manar Televizyonu'ndan yaptığı açıklamada, daha önce Kültür Ataşesi İbrahim Ensari'nin öldüğünü doğruladı.

Ancak İran Dışişleri Bakanlığı daha bir ay önce göreve başlayan Ensari'nin hala yaşadığını bildirdi.

BBC Arapça'dan Carine Torbey intihar saldırısının gerilimi büyük oranda arttıracağını belirtti.

Olay yerinde bulunan Torbey, güvenlik güçlerinin hala enkaz altında kalmış olabilecek saldırı kurbanlarını bulmaya çalıştığını, Hizbullah militanlarının da bölgeye giren herkesi aradığını aktarıyor.

Reuters Haber Ajansı, güvenlik güçlerine dayandırdığı haberinde güvenlik kamerası görüntülerinde, hızla binanın dış duvarına giden bir kişinin görüldüğünü, bu kişinin üzerindeki bombaları infilak ettirip, ilk patlamaya neden olduğunu bildirdi.

İran Büyükelçisi saldırıdan İsrail'i sorumlu tutarken, İsrail bu suçlamayı reddetti.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

İsrail: İlgimiz yok

İsrail Parlamentosu Dışilişkiler ve Savunma Komitesi Üyesi Tzachi Hanegi, 'İsrail bu saldırıda rol oynamadı. Tabi İsrail'in geçmişteki saldırılarda da hiçbir sorumluluğu yok" dedi.

Suriye hükümeti de saldırıyı kınadı.

Saldırı nedeniyle bugün İran ve Lübnan arasında yapılması planlanan futbol maçının da seyircisiz oynanmasına karar verildi.

Lübnan resmi haber ajansı NNA, Lübnan'ın geçici başbakanı Necip Mikati'nin saldırıyı "alçak bir terör saldırısı" olarak nitelediğini duyurdu.

Mikati, "Saldırının amacı Lübnan'ı karıştırıp Lübnan üzerinden mesajlar vermek." dedi.

İran Büyükelçiliği'nin de bulunduğu Güney Beyrut 'Hizbullah'ın kalesi' olarak kabul ediliyor. Bölge geçtiğimiz aylarda da bombalı saldırılara sahne olmuştu.

15 Ağustos'ta Beyrut'un güneyinde meydana gelen bir patlamada 16 kişi hayatını kaybetmişti.

Haziran ayı başında, Suriye ile Lübnan sınırındaki Kuseyr bölgesinde Suriyeli muhalifler ve hükümet birlikleri arasında çıkan çatışmalara Hizbullah da hükümet safında yer alarak müdahil olmuştu. Kent, Hizbullah’ın da desteğiyle hükümet birliklerinin kontrolüne geçmişti.

İlgili haberler