Timoşenko'yu serbest bırakacak kanuna ret

Ukrayna milletvekilleri hapiste bulunan muhalefet lideri Yulya Timoşenko'nun serbest kalmasını sağlayacak bir kanun tasarısını reddederken, Kiev'in AB'yle ticaret anlaşması imzalanması umutlarına da gölge düşmüş oldu.

Kanun tasarısının reddedilen altı maddesi Timoşenko'nun tedavi görebilmesi için yurtdışına gitmesine olanak sağlayacaktı.

Gelecek hafta imzalanacak, ve Ukrayna'nın Avrupa Birliği'yle ilişkilerini yakınlaştıracak tarihi bir anlaşma öncesinde Birlik, Timoşenko'nun serbest bırakılmasını önkoşul olarak göstermişti.

Ama aynı zamanda Rusya da bu anlaşmayı imzalamaması yönünde Ukrayna'ya baskı uygulamaktaydı.

Rusya, Ukrayna'nın Kazakistan ve Beyaz Rusya'nın üyesi olduğu kendi gümrük birliğine katılmasını istiyor. Rusya bunu Avrupa Birliği'ne karşı oluşturulabilecek bir rakip birlik denemesi olarak görüyor.

Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in Bölgeler Partisi milletvekillerinin destek vermemesiyle kanun tasarısının kabul edilmesi için yeterli oy çoğunluğu sağlanamadı.

Muhalefet milletvekilleri oylama sonucunda "utanın" diye bağırdı.

Timoşenko, Rusya'yla yapılan doğalgaz anlaşması sırasında görevini kötüye kullanmakla suçlanmış; mahkemenin kararıyla suçlu bulunarak da yedi yıl hapse mahkum edilmişti.

Mahkemenin kararın tartışmalı olduğu öne sürülüyor.

Avrupa Birliği de Timoşenko aleyhinde işleyen adli sürecin siyasi nedenleri olduğuna inanıyor.

Timoşenko kronik sırt ağrıları olduğunu söyleyip bir Alman hastanesinde tedavi görmek istiyor.

Avrupa Birliği de Letonya'nın başkenti Vilnius'ta 28 Kasım'da yapılacak zirvede AB ve Ukrayna arasında ticaret anlaşması imzalanmadan önce Timoşenko'nun serbest bırakılmasını istemişti.