Berlusconi'nin azil oylaması bugün

İtalyan Senatosu bugün vergi kaçakçılığından hüküm giymesi nedeniyle eski Başbakan Silvio Berlusconi'nin üyelikten azledilmesini oylayacak.

Uzmanlar senatörlerin büyük çoğunluğunun Berlusconi'nin azline destek vereceğini söylüyor.

Berlusconi ise 'siyasi kan davası' diye tanımladığı oylamayı protesto için destekçilerini başkent Roma'da protesto eylemleri yapmaya çağırdı.

Berlusconi partisi Forza İtalia'nın koalisyon hükümetine verdiği desteği de dün geri çekmişti.

Neredeyse 20 yıldır İtalyan siyasetine hakim olan eski Başbakan, elinde vergi kaçakçılığı yapmadığını gösteren yeni deliller olduğu iddiasıyla senatörlerden oylamayı ertelemelerini istemişti.

Ancak oylamanın bu akşam saatlerinde yapılması bekleniyor.

77 yaşındaki Berlusconi, siyasi rakiplerinin hâkimiyetindeki Senatoyu kendisine karşı taraflı olmakla suçladı.

Berlusconi geçen yılın Ekim ayında şirketi Mediaset'in Amerikan filmlerinin haklarını aldığı anlaşmalarda vergi kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle hüküm giymişti.

Senato'dan azli Berlusconi'nin dokunulmazlığını kaldıracağı için hakkındaki diğer ceza davaları uyarınca tutuklanmasının yolunu açabilir.

Berlusconi vergi kaçakçılığından aldığı bir yıllık hapis cezasını yaşı nedeniyle büyük ihtimalle ev hapsiyle ya da kamu hizmetiyle çekecek.

Berlusconi küçük yaşta bir fahişeyle yatmak ve polisin bir dinleme operasyonunu ifşa etmek suçlamalarından da hüküm giydi.

Berlusconi bu iki mahkumiyeti de bir üst mahkemeye taşıdı.