Kendisi gitti ama 'Berlusconizm bitmedi'

İtalyan siyasetine son 20 yıldır damgasını vuran eski başbakan Silvio Berlusconi’nin vergi kaçakçılığı mahkumiyeti yüzünden dün Senato’dan azledilmesi destekçilerini üzerken, karşıtlarında ise "ihtiyatlı bir sevinç" yarattı.

Senato dün akşamüzeri Berlusconi’nin azlini oylarken, destekçileri de Berlusconi’nin Roma’daki evinin önünde toplanarak sevgi gösterisinde bulundu.

Senato'nun kararı açıklandığında Berlusconi taraftarlarından bazılarının gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Kısa süre sonra evinin önündeki kalabalığa seslenen Berlusconi "Bugün acı bir gün, demokrasi için yas günü" dedi.

Öte yandan Berlusconi siyasi kariyeri için savaşmayı bırakma niyetinde olmadığı mesajını da vererek "Savaşmaya devam edeceğim. Yolumuza devam edeceğiz" diye ekledi.

Berlusconi’nin kızı Marina Berlusconi de "Babam artık Senato'da değil, ama hala bir lider" diyerek babasının sözlerine destek verdi.

Berlusconi’nin medyadaki en büyük muhaliflerinden La Repubblica gazetesinin köşe yazarlarından Giovanni Valentini de, Senato'dan azledilmesinin Berlusconi'nin İtalyanların yaşamından tamamen çıkacağı anlamına gelmediğini vurgulayarak "Berlusconi sahneden inse bile, Berlusconizm bitmez. Çünkü bu ülkenin içine işledi" dedi.

Sokak ne diyor?

Roma sokaklarında düşüncelerini sorduğumuz İtalyanlar da benzer yorumlarda bulunuyor.

30 yaşındaki grafiker Massimo Damianti, Berlusconi’nin Senato'dan ihraç edilmesini "yeni bir çağın başlangıcı" olarak görmediğini belirtiyor ve "Berlusconi gitti ama bir siyasi değişim sonucu gitmedi. Yargı kararı sonucunda azledildi. Ve artık Senato’da olmasa bile arka plandan etkisini sürdürebilir. Yani politikada yeni bir çağ başladığını düşünmüyorum" diyor.

42 yaşındaki oyuncu Carlo ise, bugüne kadar Berlusconi’ye hiç oy vermediğini vurguladıktan sonra "Fakat bu kararın doğru olduğundan emin değilim. Berlusconi’nin şirketinde vergi kaçakçılığı yapılıyorsa bile bunun emrini şahsen Berlusconi vermemiş olabilir. Onca işinin arasında şirketlerinin günlük işlerini kendisinin yönettiğni sanmıyorum. Üstelik Berlusconi gidince bütün dertlerimizin biteceğine de inanmıyorum" diye konuşuyor.

Şövalye unvanını da kaybetti

77 yaşındaki Berlusconi, 1994’te siyasete girmesinden bu yana onlarca davada yargılanmış, ancak ilk nihai mahkumiyetini geçen ağustos ayında vergi kaçakçılığı davasında almıştı.

Yargıçlar, Berlusconi’nin Mediaset şirketinde film halkları satışı sırasında vergi kaçakçılığı yapıldığına hükmederek eski başbakanı 4 yıl hapse mahkum etmişti.

Ancak bu ceza bir af yasası gereği otomatikman 1 yıla inmiş ve yaşı gereği Berlusconi’ye cezasını ev hapsi ya da kamu hizmeti olarak çekme seçenekleri sunulmuştu.

Berlusconi’nin önümüzdeki aylardan itibaren cezasını kamu hizmetiyle doldurmaya başlaması bekleniyor.

2 yıldan fazla mahkumiyet alanların parlamentodan azledilmesini öngören yolsuzlukla mücadele yasaları gereği de Berlusconi’nin Senato’dan azli gündeme gelmişti.

Dünkü oylamayla Senato’dan ihraç edilen Berlusconi'nin 6 yıl boyunca seçimlerde aday olması da yasaklandı.

Berlusconi, artık lakabı haline gelen "Şövalye" unvanını da kullanamayacak.