Mısır'da muhalif blogcu tutuklandı

Mısır'da polis hakkında yeni gösteri yasaklarını çiğnemek suçlamasıyla tutuklama kararı çıkarılan blog yazarı ve önde gelen muhaliflerden Ala Abdül Fettah'ı, gözaltına aldı.

Ala Abdül Fettah Salı günü parlamento önünde yapılan bir gösteriye katılmıştı.

Göstericiler, izin almadan gösteri yapmayı yasaklayan yeni yasaları protesto ediyorlardı.

Abdül Fettah 2011 yılında Hüsnü Mübarek'e karşı ayaklanmada önemli bir rol oynamıştı.

Blog yazarı Mübarek yönetimi döneminde de gözaltına alınmış, bu yılın başlarında da Müslüman Kardeşler karşıtı gösterilerle ilgili ifade vermişti.

Ev baskını

Ailesi Abdül Fettah'ın Perşembe gecesi Kahire'deki evine yapılan baskınla gözaltına alındığını bildirdi.

Babası, Mısır'ın tanınmış avukatlarından Ahmed Seyf ül İslam Associated Press ajansına, eve yapılan baskında oğlunun eşinin dövüldüğünü ve evde bulunan bilgisayarlara el konulduğunu söyledi.

Mısır'da geçici hükümetin başı Adli Mansur tarafından onaylanan yeni bir yasa, polise önceden haber vermeden gösteri yapmayı yasaklıyor.

Muhalifler yeni yasanın 2011'de devrilen Hüsnü Mübarek dönemindeki gösteri ve yürüyüş düzenlemelerinden de sıkı olduğunu söylüyorlar.

Savcılık Çarşamba günü Abdül Fettah ile 6 Nisan öğrenci hareketi lideri Ahmet Mahir hakkında tutuklama emri bulunduğunu açıklamıştı.

Yapılan açıklamada bu iki kişi, meclis binası önünde gösteri yapmak suretiyle, insanları gösteri ve yürüyüş yasalarını ihlal etmeye kışkırtmakla suçlandı.

'Onur duyarım'

Abdül Fettah suçlamayı reddetmediğini söyledi.

"Mısır'da 2011 devrimiyle alaşağı edilen Hüsnü Mübarek yönetimine geri dönüşü meşrulaştırma çabalarına karşı halkın yaptığı gösterilerin sorumluluğunu üstlenmekten onur duyarım" diye konuştu.

Kahire'deki gösteriler dün de devam etti. Son dört gün içinde Abdül Fettah'ın dışında 24 eylemci daha gözaltına alındı.

Ordu tarafından Temmuz ayında devrilen Müslüman Kardeşler mensubu Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi taraftarı yüzlerce kişinin güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğü Kahire'deki iki oturma eyleminden sonra Ağustos ayında olağanüstü hal ilan edilmişti.

Bir çok muhalif yeni kısıtlayıcı gösteri yasasının süresi sona eren olağanüstü hal'in yerini aldığını söylüyor.

Ağır cezalar

Yeni gösteri yasasına göre, 10 kişiden fazla kişinin biraraya geleceği herhangi bir toplantı veya gösteri için, düzenleyenlerin üç gün öncesinden içişleri bakanlığına bildirim yapması gerekiyor.

İçişleri bakanlığı ise, bu bildirim ardından kamu düzenine tehdit oluşturduğunu, vatandaşların çıkarlarını zedelediğini ya da adaleti engellediğini düşünürse bu toplantı ya da gösteriyi yasaklayabiliyor.

Polise gösterileri güç kullanarak dağıtma yetkisi verildiği gibi, yasayı ihlal eden kişiler için ağır hapis cezaları öngörülüyor.

Gösteri sırasında şiddete başvurmanın cezası 7 yıl, yüzünü gizlemek ve ibadet yapılan bir yerin önünde gösteri yapmak 1'e yıl hapisle cezalandırılabiliyor.

Yalnızca izinsiz bir gösteriye katılan bir kişi 1.500 dolar karşılığı para cezasına çarptırılabiliyor.

İçişleri Bakanı Hazım Beblawi yasayı savunurken, "Bu göstericilerin haklarını kısıtlamaya değil korumaya yönelik bir yasa" diye konuştu.

İlgili haberler