ABD başkan yardımcısının gerilimli Çin gezisi

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, resmi temaslarda bulunmak üzere Pekin'de.

Biden, Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ve Başbakan Li Keqiang'la bir araya gelecek.

Gezi, iki ülke arasında Çin'in yeni hava sahası ilanının yarattığı gerilim altında başladı.

Çin resmi medyası, Biden'ın Çin'in tartışmalı hava sahasına ilişkin ifadeleri için "Biden, hatalı açıklamalarını tekrarlamamalı" mesajını verdi.

Biden, Asya turuna çıkarken, Çin'in hak ilan ettiği yeni hava savunma bölgesinin ABD'yi 'derinden endişelendirmeye devam ettiğini' ifade etmişti.

Biden, Japonya'nın Asahi gazetesine verdiği yazılı yanıtta, Çin ve Japonya'nın gerginliği dindirmek için önlem alması gerektiğini belirtti.

Biden'ın Asya gezisi

Çin, Asya turuna çıkan Biden'ın Tokyo'dan sonraki ikinci durağı.

Çin'in yeni ilan ettiği ve Japonya'nın üzerinde hak iddia ettiği adaları da kapsayan 'Hava Savunma Tanıtım Bölgesi' Biden'ın da ziyaretinin ana gündem maddesini oluşturuyor.

ABD ve Japonya, Çin'in, Japonya'nın hak iddia ettiği ve kontrolü altındaki adalar ve Güney Kore'nin üzerinde hak iddia ettiği batık kayaları içeren bölgede Hava Savunma Tanıtım Bölgesi (ADIZ) ilan etmesine ABD ve Japonya tepki göstermişti.

Tokyo'da ABD ve Japonya'nın ittifakını vurgulan Biden Çin'de de bu konuyla ilgili endişelerini resmi makamlarla paylaşacağını söylemişti.

Çin, Hava Savunma Tanıtım Bölgesi içindeki uçakların, uçuş planlarını belgelemek gibi belirli kurallara uyulması gerektiği, aksi halde "acil savunma önlemleriyle" karşı karşıya kalabilecekleri uyarısında bulunmuştu.

Çin medyasından uyarı

Çin'in resmi gazetesinde bugün yayımlanan başyazıda, 'ABD'nin endişelerini' dile getiren Biden'ın sözleri için şu yorum yapıldı:

"Washington daha önce Japonya'nın tarafında yer almıştı… Eğer ABD bölgede gerilimin düşmesini istiyorsa, Japonya'nın tehlikeli korku politikasına sorgusuz destek vermeyi bırakmalı."

Gazete ayrıca, 'Biden'ın önceki hatalı ve tek taraflı ifadelerini tekrar etmemesi' gerektiğini belirtti.

Çin Savunma Bakanlığı sözcüsü Geng Yanşeng, bu hafta yaptığı açıklamada 'yeni hava sahasının özel bir ülke veya belirli bir hedefi gözetmediğini ve herhangi bir ülkeye ya da bölgeye tehdit oluşturmadığını' söylemişti.

Ancak Çin, bölgede seyir halinde olan ABD ve Japon uçaklarının izlenmesi için savaş uçaklarını bölgeye sevk ettiğini duyurmuştu.

İlgili haberler