Orta Afrika Cumhuriyeti'nde iç savaş tırmanıyor

Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Bangui'de çıkan çatışmalarda 60 kadar kişinin öldüğü haber veriliyor.

Mart ayında isyancılar tarafından devrilen Cumhurbaşkanı François Bozize'nin taraftarlarının kente saldırdıkları belirtiliyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde yeni yapılan bir oylamada, ülkedeki Afrika Barış Gücü'ne Fransız askerlerinin de katılmasına izin veren bir yasa tasarısı kabul edilmişti.

Cumhurbaşkanının devrilmesinden sonra kaosa sürüklenen 4 milyon 600 bin nüfuslu Orta Afrika Cumhuriyeti'nde çatışmalar nedeniyle nüfusun yaklaşık yüzde 10'unun ülkeyi terk ettiği belirtiliyor.

Güvenlik Konseyi ayrıca ülkeye silah ambargosu da koydu, olası bir barış gücü misyonu için Birleşmiş Milletler'den hazırlık yapmasını istedi.

Halihazırda, Fransa'da 250 Fransız askeri bulunuyor. Bu sayının 600'e çıkması planlanıyor.

Bangui'de bulunan BBC muhabiri Andrew Harding hastane koridorlarında müdahale için bekletilen çok sayıda yaralı gördüğünü aktarıyor.

Muhabirimiz en az 60 kişinin öldüğü yolunda haberler geldiğini belirtiyor.

Camide cesetler

Fransız AFP ajansı muhabirleri ise bazıları bir camide olmak üzere toplam 80 cesedin bulunduğunu bildirdi.

Muhabirimiz, ülkede Hristiyanlarla Müslümanlar arasındaki gerginliğin giderek tırmandığına dikkat çekiyor.

Hristiyanların çoğunlukta olduğu ülkede Bozize'yi devirerek kendisini ülkenin ilk Müslüman devlet başkanı ilan eden Mişel Cotodia'nın iktidara gelmesinden sonra kamu düzeni bozulmuştu.

Cotodia, Seleka adlı kendi isyancı grubunu dağıtmış ve bazı gerillalar orduya katılmıştı. Ancak gözlemciler, başkentte bile kontrolün kimde olduğunun bilinmediğini söylüyor.

İlgili haberler