Obama: 'Gelir eşitsizliği Amerikan rüyasına tehdit'

ABD Başkanı Barack Obama, ülkedeki "derin gelir eşitsizliği"nin ortadan kaldırılması için harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

Mevcut politikaların sosyal açıdan alt gruptakilerin yukarı doğru hareketini engellediğini söyleyen Obama, asgari ücretin artırılması ve çalışanlara daha güçlü toplu pazarlık hakkı verecek düzenlemeler yapılmasını gerektiğini söyledi.

Obama konuşmasında Cumhuriyetçilerin karşı çıktığı sağlık reformunun bazı Amerikalıların mali zorluklarını hafifleteceğini kaydetti.

Kamuoyu yoklamalarına göre sağlık reformunun yaşama geçirilmesi sürecinde yaşanan sıkıntılar son bir kaç hafta içinde Obama'ya halk desteğini azalttı.

Ekonomi uzmanları, Kongre'deki sandalye aritmetiği nedeniyle bu konularda yasa çıkarılmasının zorluğunu kabul etmekle birlikte, Obama'nın Washington'da yaptığı bu konuşmasıyla Beyaz Saray'da kalan görev süresi içindeki ekonomik önceliklerini ortaya koyduğunu vurguluyor.

Vergi indirimi ve sendikaları zayıflatan yasalar

Obama konuşmasında ABD'nin diğer gelişmiş ülkelerden daha yüksek seviyedeki ekonomik eşitsizliği kabul ettiğini, çünkü Amerikalıların "Doğduklarında hiçbir şeyleri olmasa bile biraz sıkı çalışmayla, zaman içinde koşullarını iyileştirebileceklerine inandıklarını" söyledi.

Ancak Obama, artan gelir eşitsizliğinin, yakın geçmişte alt gruptakilerin yukarı doğru hareketini sağlayacak fırsatları azalttığını kaydetti.

ABD Başkanı bunun nedenleri arasında zengin Amerikalılara yapılan vergi indirimleri, eğitim ve altyapıya yatırımın azalması, sendikaları zayıflatan yasalar ve küresel ekonomideki yapısal değişiklikleri saydı.

Obama, sosyal eşitsizliğin "Amerikan Rüyası"na ciddi bir tehdit oluşturduğunu vurguladı.

İlgili haberler