Mustafa Balbay tahliye ediliyor

Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ın avukatlarının tahliye talebinin kabul edildiği belirtiliyor.

İstanbul'un Silivri ilçesindeki muhabirler, 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin tahliye kararını avukatlara tebliğ ettiğini belirtiyor.

Tahliye müzekkeresinin yazılmasının ardından Balbay'ın Sincan Cezaevi'nden serbest bırakılması bekleniyor. Aralarında milletvekillerinin de bulunduğu CHP'liler, karşılama için cezaevi önünde toplanıyor.

Balbay'ın tutuksuz olarak yargılanmasına devam edilecek.

Yemin ne zaman?

CNN Türk canlı yayınına katılan CHP'li milletvekili Ömer Süha Aldan, Balbay'ın en kısa zamanda yemin ederek parlamento çalışmalarında yer almasını istediklerini, zamanlamayla ilgili kararı ise kendisinin vereceğini söyledi.

Anayasa Mahkemesi geçen hafta, 34 yıl 8 ay hapse mahkum olan ve yaklaşık 5 yıldır tutuklu bulunan Mustafa Balbay'ın "seçilme haklarının ihlal edildiğine" ve "tutukluluğunun makul süreyi aştığına" oy birliğiyle hükmetmişti.

Anayasa Mahkemesi, Mustafa Balbay'la ilgili kararına gerekçe olarak siyasi haklarını kullanamamasını göstermişti.

Mahkeme ayrıca Balbay'a 5 bin TL tazminat ödenmesine karar vermişti.

Mustafa Balbay'ın avukatları, Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne geçtiğimiz hafta verdikleri dilekçede, müvekkillerinin tahliyesini talep etmişlerdi.

Balbay’ın Twitter hesabından duyurulduğuna göre savcı da Balbay’ın tahliyesini talep etti.

BDP'lilerin durumu ne olacak?

Diyarbakır Barosu, Balbay'ın durumunu emsal göstererek, hapiste bulunan Barış ve Demokrasi Partisi üyesi milletvekilleri Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız, İbrahim Ayhan, Gülser Yıldırım ve Kemal Aktaş'ın tahliye edilmesi için mahkemelere başvurdu.

İlgili haberler