Venezuela'da yerel seçim: İktidar partisi önde

Venezuela Seçim Komisyonu, iktidardaki Birleşik Sosyalist Parti'nin Pazar günkü yerel seçimlerde oyların büyük bölümünü kazandığını açıkladı.

Oy sayımının büyük ölçüde tamamlandığı, iktidar partisinin yüzde 49, muhalefetin ise yüzde 43 oy aldığı belirtildi.

Muhalefet, başkent Caracas dahil, Maracaibo ve Chavez'in memleketi Barinas dahil, büyük şehirlerin çoğunda iktidarı geçti.

İktidar partisi ise daha çok kırsal kesimin desteğini aldı.

Normalde yerel seçimler fazla dikkat çekmiyor.

Ancak bu kez, merhum Hugo Chavez'in yerine Nisan ayındaki seçimlerde kılpayı Devlet Başkanı seçilen Nicolas Maduro açısından kritik bir sınav niteliği taşıyordu.

Yüzde 54 oranında enflasyon ve elektrik kesintileriyle boğuşan Venezuela'da gıda ve diğer temel ihtiyaçların teminatında sıkıntı yaşanıyor.

Maduro hali hazırda "ekonomik sabotaj" olarak nitelediği duruma karşı perakendecileri fiyatlarını yüzde 60 oranında düşürmeye zorlamıştı.

Muhalefet, Maduro'yu artan şiddet ve enflasyonla başetmekte yetersiz kalmakla ve temel gıdalarda dahi kesinti yaşanmasına engel olamamakla suçluyor.

Muhalefete göre hükümetin sol politikaları, dış yatırımcıların ülkeden uzak durmasına ve ekonominin zarar görmesine neden oluyor.

Kasım ayında Venezuela Meclisi, Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro'ya özel yetkiler tanınmasını kabul etmişti.

Verilen özel yetkiler sayesinde Maduro, 12 ay boyunca meclise danışmadan yasama faaliyetlerini yürütebilecek.

Cumhurbaşkanı özel yetkileri ekonomik krizle başa çıkabilmek için istediğini söylüyor.

Devlet Başkanı Maduro sonuçları büyük bir zafer diye nitelerken muhalefet lideri Henrique Capriles, "Venezuela'nın tek bir sahibi olmadığını unutmayın. Bölünmüş bir ülkede diyaloğa ihtiyaç vardır" diye konuştu.

İlgili haberler