Abdülkadir Molla: İdam kararının temyizi ertelendi

Bangladeş’te Cemaat-i İslami örgütünün liderlerinden Abdülkadir Molla’nın idamı ertelenirken özel mahkeme, idam temyizinde savunma avukatlarını dinledi.

Avukatları, Çarşamba günkü duruşmada Molla’nın idam kararının temyize götürülmesi için “anayasal hakkı” olduğunu savunuyor.

Bangladeş’te savaş suçlarının yargılandığı özel mahkeme, Molla’nın Çarşamba günü gece yarısından bir dakika sonra idam edilmesi kararına varmıştı.

Mahkeme, Salı günü idama 90 dakika kala infazın ertelenmesine hükmetti.

Bunun üzerine savunma avukatları mahkemeye, Bangladeş hükümetinin gerekli yasal prosedürleri tamamlamadan Molla’nın idam edilmesi yönünde hazırlık yaptığına ilişkin bir dilekçe sundu.

İki saatten uzun süren savunmadan sonra Yargıç Muzammel Hüseyin, temyiz duruşmasını Perşembe gününe erteledi.

Bangladeş hükümeti Molla’nın idamı öncesi güvenlik önlemlerini arttırmıştı fakat ülke çapında gösteriler devam etti.

Polis, Salı günü Cemaat destekçilerinin güney kenti Feni’de polise molotof kokteyli attıklarını, polisin de bir protestocuyu öldürdüğünü söyledi.

Cemaat destekçileri başkent Dakka’da ve liman kenti Chittagong’da araçları ateşe verdi.

'Hukuk ihlali'

Özel mahkemenin kararına destek çıkan yüzlerce gösterici de Salı günü başkent Dakka’da bir araya gelip Molla’nın idam edilmesi yönünde sloganlar attı.

İnsan hakları grupları, Molla’nın temyiz hakkı tanınmadan idam edilmesi durumunda Bangladeş’in uluslararası hukuku ihlal edebileceği uyarısında bulunuyor.

Cemaat-i İslami liderlerinden Molla, Bangladeş’in 1971’deki Bağımsızlık Savaşı döneminde insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle, Şubat ayında suçlu bulunup ömür boyu hapse mahkûm edilmiş, Molla’nın kararın iptali için başvurduğu Temyiz Mahkemesi Molla’nın cezasını idama çevirmişti.

Mahkeme daha sonra 8 Aralık’ta hapishane yetkililerine idamın gerçekleşmesi talimatını vermişti.

Savaş suçlarının görüldüğü özel mahkemede, Bağımsızlık Savaşı döneminde Pakistan birlikleriyle işbirliği yapmakla suçlananlar yargılanıyor.

Hakkındaki suçlamaları reddeden Molla, Cemaat-i İslami’nin kurduğu iddia edilen ve 200’den fazla entelektüelin ölümünden sorumlu tutulan Bedir milis gücüne üye olmakla suçlanıyor.

İnsan hakları grupları, mahkemenin uluslararası standartlara uymadığını savunuyor.

İlgili haberler