Yardım kuruluşundan silah ve tütün şirketlerine yatırım

Image caption Comic Relief yardım toplamak amacıyla özel bir günde kırmızı burunluk satıyor

İngiliz yardım kuruluşu Comic Relief'in topladığı bağışların bir kısmını silah, sigara ve alkol şirketlerine yatırdığı ortaya çıktı.

BBC'nin Panorama programının yaptığı araştırma, ayrıca Save the Children adlı başka bir yardım kuruluşunun kendilerine bağış yapan enerji şirketlerini küstürmemek için onlara yönelik eleştirilere sansür uyguladığını gösterdi.

Comic Relief, toplanan paraların "en çok ihtiyacı olan kesimlere maksimum yarar sağlamak üzere kullanıldığını" ifade ederken, Save the Children ortaklıkların kampanyalarını etkilemediğini belirtti.

Comic Relief, İngiltere'de ve yurtdışında muhtaç durumdaki kesimler için kullanılmak üzere yardım topluyor. 1985'te Etyopya'da açlık çekenlere yardım amacıyla başlatılan girişimin bugüne kadar topladığı bağış miktarı 1 milyar sterline ulaşmış bulunuyor.

Topladığı yardımı zaman içinde farklı yardım örgütlerine dağıtan kuruluş, elinde biriken onmilyonlarca sterlini borsada hisse senetlerine yatırıyor.

2007-2009 yılları arasında yatırım yaptığı hisseler ise kuruluşun amaçlarıyla çelişiyor.

Comic Relief, "savaştan zarar gören insanlara" yardım etme vaadine rağmen 2009'da 630 bin sterlini BAE Systems adlı silah şirketinin hisselerine yatırmış.

Aynı yıl, tüberküloza karşı mücadele yürüten bir kuruluşa 300 bin sterlin yardımda bulunurken, sigara şirketlerine de 3 milyon sterlinlik yatırım yapmış.

Muhasebe sistemini değiştiren Comic Relief'in nerelere yatırım yaptığını öğrenmek bugün kamuoyu açısından mümkün değil.

'Para veriyorlar, eleştiremeyiz'

Kuruluş, 2009'dan bu yana alkol, silah veya sigara şirketlerine yatırım yapıp yapmadığı sorusuna yorum yapmayarak düzenlemelere uygun hareket ettiğini kaydetti.

Yapılan açıklamada, "Diğer birçok yardım kuruluşu ve emekilik fonunun yaptığı gibi biz de paramızı büyük fonlara yatırıyoruz. En çok ihtiyacı olanların bu yolla en fazla yarar sağlayacağı kanısındayız." denildi.

Save the Children adlı kuruluş ise enerji şirketi British Gas ile 10 yıllık ilişkisinden 1,5 milyon sterlin bağış elde etmiş.

Kuruluşun eski basın sorumlusu Dominic Nutt BBC'ye yaptığı açıklamada, 2007-09 yılları arasında artan enerji fiyatlarına karşı kampanya başlatma girişimlerinin engellendiğini ifade etti.

Nutt şunları söyledi: "Her sene medyaya aktarmak üzere British Gas'ı eleştiren bir açıklama hazırlıyor, her sene yukarıdan aynı yanıtı alıyordum: Böyle bir şey yapamayız, onlar bize para veriyor."

Save the Children'ın bugünkü başkanı Justin Forsyth ise bu tür şirketlerle ortaklıklarından dolayı herhangi bir kampanyadan geri durmadıklarını belirtti.