Mandela’nın katafalktaki naaşı önünde saygı geçişi başladı

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin eski lideri Nelson Mandela'nın ailesi ve akrabaları ile üst düzey yetkililer, başkent Pretoria'da katafalka konan naaşı önünde saygı geçişi yaptı.

Mandela'nın eşi Graca Machel ve eski Cumhurbaşkanı Thabo Mbeki ilk geçenler arasında yer aldı. İdari makamların bulunduğu bölgede kurulan katafalk daha sonra halka açılacak.

Üç gün boyunca katafalkta kalacak olan Mandela'nın naaşı, her sabah morgdan katafalka getirilecek.

Perşembe günü 95 yaşında ölen Mandela'nın cenazesi Pazar günü çocukluk ve emeklilik yıllarını geçirdiği Kunu köyünde toprağa verilecek.

Dev tören

Mandela için dün Soweto’daki FNB stadyumunda dev bir tören düzenlendi.

Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma'nın yanı sıra ABD Başkanı Barack Obama, Küba Devlet Başkanı Raul Castro, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve Mandela'nın dört torunu da anma töreninde birer konuşma yaptı.

Törende Türkiye'yi Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay temsil etti.

İngiltere Başbakanı David Cameron, üç eski ABD başkanı George W Bush, Bill Clinton ve Jimmy Carter, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff, Çin Devlet Başkan Yardımcısı Li Yuanchao, Namibya Cumhurbaşkanı Hifikepunye Pohamba ve Hindistan Cumhurbaşkanı Pranab Mukherjee da katılımcılar arasındaydı.

Aylardır tedavi gören Mandela 95 yaşında yaşamını yitirmişti.

Eski Güney Afrika lideri yaşamının 27 senesini hapiste geçirdikten sonra 1994 yılında Güney Afrika’nın ilk siyah devlet başkanı olmuştu.

Mandela 1993’te Nobel Barış Ödülünü almıştı.

İlgili haberler