Uruguay'a BM'den esrar tepkisi

Uruguay'da esrar yasallaştı

Uluslararası Narkotik Kontrol Kurulu, Uruguay'da esrar üretim ve satışının yasallaştırılmasının uluslararası anlaşmalara aykırı olduğunu belirtiyor.

Birleşmiş Milletler çatısı altındaki Kurul, uygulama ile gençlerin daha erken yaşta esrar bağımlısı olabilecekleri uyarısı yapıyor.

Uruguay Senatosu'nda 13'e karşı 16 oyla kabul edilen yasaya göre, esrar satın almak isteyen kişilerin 18 yaşını geçmiş ve bir veri tabanına kayıt yaptırmış olması gerekiyor.

Bu kişiler özel ruhsata sahip eczanelerden her ay 40 gram marihuana satın alabilecek ya da evlerinde altı kök kenevir bitkisi yetiştirebilecek.

Yasanın gerekçesi olarak, uyuşturucu kartelleriyle mücadele gösteriliyor.

INCB Başkanı Raymond Yans ise bu görüşün, "belirsiz ve ispatlanmamış varsayımlara" dayandığını öne sürüyor.

Yans, Uruguay hükümetinin uluslararası bir anlaşmayı hiçe saymasının kendisini şaşırttığını dile getirdi.

Uruguay'ı esrar üretim ve satışının yasallaştığı ilk ülke yapan yasa, Senato'da 12 saatlik bir oturum sırasında kabul edildi.

Devlet Başkanı Jose Mujica taraftarlarıyla esrar içenlerin oluşturduğu topluluk Kongre önünde gösteri yaptı.

Tasarı Temmuz ayında parlamentonun alt kanadında kabul edilmişti.

Başkent Montevideo'da bulunan BBC muhabiri Ignacio de los Reyes, esrar içenlerin oluşturduğu topluluklar 'reggae' müziği eşliğinde zafer kutlaması yaparken, muhafazakâr kesimin tepkili olduğunu ifade ediyor.

Senatör Pedro Bordaberry, solcu Mujica'yı ülkeyi "deneme tahtasına" çevirmekle suçlayarak, "Harika etimiz ve futbolumuzla bilinirdik, şimdi dünya bizi marihuana yüzünden izliyor." diyerek tepkisini dile getiriyor.

İlgili haberler