Suriye’de kimyasal silahlar ‘muhtemelen kullanıldı’

Suriye’de incelemelerde bulunan Birleşmiş Milletler denetçilerinin hazırladığı raporda, ülkedeki çatışmalarda kimyasal silahların muhtemelen beş kez kullanıldığı belirtildi.

Denetçilerin raporunda inceleme yapılan yedi vakadan beşinde kimyasal silahların muhtemelen kullanıldığı belirtildi.

Rapor, kimyasal saldırıların hükümet tarafından mı yoksa isyancılar tarafından mı yapıldığıyla ilgili herhangi bir saptamada bulunmadı.

Kurbanlar arasında hem askerlerin hem de sivillerin bulunduğu belirtildi.

Raporda Guta, Khan el Assal, Jobar, Sarakeb ve Eşrefiye Sahnaya’da kimyasal silah kullanıldığına dair kanıt olduğunu belirtti.

Bununla birlikte denetçiler, Bahariyeh ve Şeyh Maksud’da kimyasal silah kullanımını doğrulayamadıklarını aktardılar.

Birleşmiş Milletler denetçileri daha önce de 21 Ağustos’ta başkent Şam’da gerçekleştirilen ve yüzlerce kişinin ölümüne neden olan saldırıda ölümcül sarin gazı kullanıldığını doğrulamıştı.

Son rapor BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun'a teslim edildi.

İnceleme, 21 Ağustos'taki saldırı üzerine gündeme gelmişti

Üç yıldır Suriye yönetimi ordusu ile muhalifler arasındaki çatışmalar sürerken 21 Ağustos'ta gerçekleşen saldırının ardından, ABD'nin bu ülkeye askeri müdahalesi gündeme gelmişti.

Şam yönetimi ise saldırıdan muhalifleri sorumlu tutmuştu.

Rusya'nın araya girmesiyle Suriye hükümeti, kimyasal silah programını önce askıya almayı, sonra da tamamen iptal etmeyi kabullenmişti.

Anlaşma üzerine Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW), ülkedeki kimyasal silahların imhası için Suriye'ye gitmiş ve çalışmalarına başlamıştı.

Suriye'nin kimyasal silah programının tamamının 2014 ortalarında yok edilmesi planlanıyor.

Faaliyetini Birleşmiş Milletler gözetiminde sürdüren OPCW, Suriye'deki bu çalışması nedeniyle Nobel Barış Ödülü'ne layık görülmüştü.