Edward Snowden'a af yine gündemde

Amerika Birleşik Devletleri'nin Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'dan bir üst düzey yönetici, daha fazla gizli belgeyi sızdırmayacağını taahhüt etmesi karşılığında eski çalışanları Edward Snowden'ın affedilmesi fikrini gözden geçirebileceklerini açıkladı.

Edward Snowden tarafından sızdırılan bilgiler, kurumun Amerikalılar ve yabancı liderlere yönelik casusluk girişimlerini ortaya çıkarmış, ve uluslararası tepkilere yol açmıştı.

Snowden tarafından sızdırılan bilgilerin ne düzeyde zarara yol açtığını araştırmakla görevlendirilen Richard Ledgett, Amerikalı CBS televizyonuna yaptığı açıklamada bir af anlaşmasına açık olabileceğini belirtti.

Ledgett, "Kişisel olarak bu konuyu konuşmamız gerektiğini düşünüyorum. Verilerin geri kalanının gizlenmesi yönünde garantiye ihtiyacım var. Bu garantiden beklentim de yüksek – başlı başına [Snowden'ın] söz vermesinden fazlası lazım." dedi.

NSA Genel Müdürü General Keith Alexander ise, geçmişte herhangi bir af girişimine karşı olduğunu açıklamıştı.

Alexander geçmişte "50 kişiyi rehin alan biri 10 kişiyi öldürdükten sonra 'beni tümüyle affederseniz diğer 40'ı öldürmem' derse ne yaparsınız?" demişti.

Bu sırada Amerika Dışişleri Bakanlığı da görüşlerinin değişmediğini ve Snowden'ın ülkeye dönüp suçlamalarla yüzleşmesi gerektiğini söylüyor.

İlgili haberler