Sırrı Süreyya Önder: Çifte hukuk anlayışını kabul edemeyiz

Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) beş tutuklu milletvekilinin tahliye taleplerinin dün Diyarbakır’daki iki mahkeme tarafından reddedilmesi üzerine, Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) dört milletvekili bugün Meclis’te açlık grevine başladı.

Açlık grevinin katılımcılarından HDP Eşbaşkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder, eylem süresince 24 saat boyunca Meclis’te olacaklarını ve geceleyeceklerini söyledi.

Önder, “O mekan ve onun temsil ettiği değerler yok sayıldığı için, o mekanda bunu yapmak çok önemli. Bu kararlar, demokratik siyaseti ve seçilmişlerin iradesini yok sayan kararlar. Bu şartlar altında çalışmayı, halen yasama faaliyeti yürütmeyi düşünebilen vekillere, bunun çok riyakar bir tutum olduğunu canlı olarak gösterecek bizim oradaki duruşumuz” dedi.

Açlık grevi eylemine, Ertuğrul Kürkçü, Sebahat Tuncel ve Levent Tüzel de katılıyor.

Çözüm süreci de olumsuz etkilenebilir

Sırrı Süreyya Önder, CHP milletvekili Mustafa Balbay tahliye edilirken, BDP’li vekillerin tutukluluklarının sürmesini ayrımcı bir karar olarak değerlendirdiklerini söyledi.

Önder, “Bu ayrımcı tutum, bu çifte hukuk anlayışı bizim kabullenebileceğimiz bir şey değil” dedi.

Önder’e göre, Kürt sorununun çözüm süreci de bu karardan olumsuz etkilenebilir:

“Sürecin de bunu kaldırabileceğini düşünmüyoruz. Buna açlık grevi şeklinde tepki vermemiz aslında sürece karşı takındığımız duyarlılıkla da yakından ilgili. Sürecin hırpalanmasını istemiyoruz. Onun için bu engelin bir an önce ortadan kaldırılmasını istiyoruz."

"Üstelik, bu Meclis iradesinin elinde. Hükümet hayret ettik falan diyor. Hayret edeceğine gelirsin yasal düzenlemeyi yaparsın, bu bu kadar basit.”

'Özel yetkili mahkemeler kaldırılmalı'

Açlık grevi eylemcisi milletvekillerinin talepleri, özel yetkili mahkemelerin kaldırılması.

Önder, nedenini şöyle anlattı:

“Özel yetkili mahkemeler, evrensel hukuk içinde herhangi bir yere oturmuyor. Bizim yol temizliği diye çözüm sürecinin başında ısrarla üzerinde durduğumuz şeylerin başında, bu özel yetkili mahkemelerin kaldırılması ve bağımsız yargı vardı. Biliyoruz ki, özel yetkili mahkemelerin böyle bir niteliği yok. Bunu düzenleme yetkisi de Meclis’indir.”

Sırrı Süreyya Önder, Meclis’teki açlık grevi eylemlerini neden süresiz ilan ettiklerini de şöyle anlattı:

“Bu konuda bir hareketlenme başlayana, bu sorunu çözme iradesi belirene kadar sürdürme niyetindeyiz. Şüphesiz bunu sürecin ilerleyen aşamalarında parti olarak birlikte değerlendireceğiz, bu vaktin gelip gelmediğine karar vereceğiz. Onun için şimdiden bir süre koymayı doğru bulmadık açıkçası. Onu süreç belirleyecek, belki de sonsuzdur süre. Çünkü, bir yasama organı üyesi olarak bunu kabullenip yola devam etmek bir hayli sorunlu.”

HDP eşbaşkan yardımcısı Sırrı Süreyya Önder, sol ve sosyalist çevrelerden açlık grevi eylemlerine yoğun destek olduğunu, ancak Meclis’te bir sonuç almaya çalışacaklarını belirtti.

Önder, açlık grevine BDP’li vekillerin de katılıp katılmayacağına ise, kendilerinin karar vereceğini söyledi.

İki mahkeme reddetmişti

Bu arada Meclis’te düzenledikleri basın toplantısında, konuşan HDP Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü, eylemin bütçe görüşmelerinin biteceği 20 Aralık cuma gününe kadar Meclis’te süreceğini söyledi.

Kürkçü, eylemin devam edip etmeyeceğine ya da nasıl devam edeceğine ise, bütçe görüşmelerinden sonra karar vereceklerini belirtti.

BDP’li tutuklu vekillerin tahliye talepleri, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Mustafa Balbay’ın geçen hafta serbest bırakılmasının ardından gelmişti.

Sanık avukatları, Anayasa Mahkemesi’nin Balbay’ın 5 yıla yaklaşan uzun tutukluluk süresine itirazını haklı bulması üzerine yerel mahkeme tarafından verilen tahliye kararını emsal gösterdi.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu BDP’li milletvekilleri Gülser Yıldırım ve İbrahim Ayan’ın tahliye taleplerini savcılığın olumlu görüş bildirmesine karşın reddetti.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi de, savcılığın, BDP’li vekiller Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız ve Kemal Aktaş hakkındaki tutukluluk halinin sürmesi talebini uygun buldu.

Savcılık, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararın yalnızca Balbay’a ilişkin olduğu görüşünü dile getirmişti.

İlgili haberler